19 Հունիս 2017 - 12:11 AMT
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հուսով է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կողմերը կշարունակեն քաղաքական երկխոսությունը: Այդ մասին հայտարարել է ՄԽ ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովը:
«Եվ Բաքվում, և Երևանում քննարկումներ են եղել քաղաքական երկխոսության վերսկսման վերաբերյալ: Քննարկումների արդյունքում կարելի է գալ այն եզրակացության, որ երկու երկրի նախագահները կողմ են խաղաղ բանակցությունների շարունակմանը»,-ասել է Բաքվում ռուս համանախագահը, հայտնում է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) գտնվում են Բաքվում, որտեղ հանդիպել են այդ երկրի նախագահ Իլահմ Ալիևի հետ: Մինչ ադյ նրանք այցելել են Հայաստան և Արցախի Հանրապետություն, որտեղ նրանց ընդունել է Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը: Երևանում նրանք հանդիպել են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի, պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի հետ:
Բակո Սահակյանի հետ հանդիպումից հետո, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովն ասել էր, որ համանախագահների հայտարարություններն ուղղված են սահմանին լարվածությունը կանխելուն: «Մեր հայտարարությունները եղել են հասցեական, ինչի նպատակն է պահպանել խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացը»,- նշել էր Պոպովը:
ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը ՌԴ-ից, Ստեֆան Վիսկոնտին Ֆրանսիայից ու Ռիչարդ Հոգլանդն ԱՄՆ-ից մայիսի 18-ին հայտարարություն են տարածել վերջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում իրավիճակի սրման վերաբերյալ՝ առաջին անգամ հասցեական քննադատություն հնչեցնելով հրադադարի ռեժիմը խախտող ու սադրանքների դիմող Ադրբեջանի հասցեին. «Տարբեր վստահելի աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության համաձայն, մայիսի 15-ին Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շփման գծի ուղղությամբ հրթիռ է արձակել՝ հարվածելով ռազմական տեխնիկային»:

Минская группа ОБСЕ надеется, что стороны карабахского конфликта продолжат политический диалог. Об этом заявил российский сопредседатель МГ ОБСЕ Игорь Попов.
«И в Баку, и в Ереване мы провели обсуждения в связи с возобновлением политического диалога. По итогам этих обсуждений можно прийти к выводу, что президенты обеих стран выступают за продолжение мирных переговоров», – сказал российский дипломат, пишет АПА.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ 19 июня отправились в Баку с официальным визитом. В ходе пребывания в Баку сопредседатели проведут ряд официальных встреч. Ранее сопредседатели посетили Армению и Нагорный Карабах. Ожидается, что после визита в регион сопредседатели выступят с заявлением.
После встречи с президентом Республики Арцах Бако Саакяном российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Игорь Попов заявил, что заявления Минской группы ОБСЕ направлены на на то, чтобы предотвратить напряженность на карабахской границе. «Наши заявления адресные и преследуют цель поддержания процесса мирного урегулирования конфликта», – отметил Попов.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию послы Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (США) 18 мая выступили с адресным с заявлением.
«Согласно информации, собранной из нескольких достоверных источников, 15 мая вооруженные силы Азербайджана выпустили ракету по линии соприкосновения, нанеся удар по военной технике. Вечером 16 мая и 17 мая армянские вооруженные силы ответили минометным огнем различного калибра. Эти действия обеих сторон представляют собой значительные нарушения режима прекращения огня и вызывают тревогу»,- в частности говорится в заявлении.