20 Հունիս 2017 - 05:40 AMT
Հայաստանը հավատարիմ է մնում Արևելյան գործընկերության շրջանակներում ԵՄ հետ համատեղ ջանքերին, ինչպես գալիք գագաթնաժողովի, այնպես էլ հետագա համագործակցության համատեքստում: Այս մասին Արևելյան գործընկերության նախարարական հանդիպմանն այս մասին ասել էԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
ԱԳՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, Նալբանդյանը նշել է, որ վերջին երկու տարվա ընթացքում ակտիվորեն աշխատել են Ռիգայի հռչակագրի դրույթների իրականացման ուղղությամբ և կարողացել կյանքի կոչել Հայաստանին վերաբերող գրեթե բոլոր փոխադարձ հանձնառությունները, մասնավորապես` միացումը COSME և Հորիզոն-2020 ծրագրերին, Ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին պայմանագրի, ինչպես նաև «Ստեղծագործ Եվրոպայի» շուրջ բանակցությունների մեկնարկը, որոնք մտադիր են շուտով ավարտին հասցնել:
«Կան նաև որոշ առկախ հարցեր, որոնց ուղղությամբ ակնկալում ենք աշխատանքներ իրականացնել, ներառյալ մուտքի արտոնագրի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը: Այս առումով ակնկալում ենք ԵՄ անդամ-պետությունների հստակ աջակցությունը: Համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածում մենք կարողացանք ավարտել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, ինչի մասին փետրվար ամսին Բրյուսելում հայտարարեցին նախագահներ Սարգսյանը և Տուսկը: Տեքստը նախաստորագրվել է, և ակնկալում ենք այն ստորագրել գալիք գագաթնաժողովի ընթացքում»,- ասել է ԱԳ նախարարը:
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն ակնկալում է՝ 2017-ի աշնանը՝ Բրյուսելում կայանալիք ԵՄ Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի ժամանակ, կստորագրվի Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը:
Նալբանդյանը հավելել է, որ գրեթե զուգահեռաբար քննարկել են և համաձայնության եկել 2017-2020թթ. Գործընկերության առաջնահերթությունների շուրջ. «Այս երկու կարևոր փաստաթղթերը կառաջնորդեն Հայաստան-ԵՄ գործընկերությունն առաջիկա տարիներին և կօգնեն մեզ ամրապնդելու մեր փոխշահավետ համագործակցությունը»:
Մարտի 21-ին Երևանում նախաստորագրվել է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը:

Подведение значительных итогов накануне предстоящего саммита будет способствовать дальнейшему лодотворному сотрудничеству в рамках Восточного партнерства. С таким заявлением выступил на министерском саммите стран Восточного партнерства ЕС глава МИД Армении Эдвард Налбандян.
Он отметил, что за последние два года активно работают над реализацией положений Рижской декларации и смогли реализовать практически все взаимные обязательства, касающиеся Армении, а именно присоединение к проекту COSME и программе «Горизонт-2020», начало переговоров по Соглашению об общей авиационной зоне, а также начало переговоров вокруг проекта «Творческая Европа», которые планируется завершить в ближайшее время.
«Есть также некоторые нерешенные вопросы, вокруг которых мы работаем, включая старт переговоров по либерализации визового режима. В этом контексте мы рассчитываем на четкую поддержку стран – членов ЕС. В относительно короткие сроки нам удалось договориться вокруг нового Всеобъемлющего соглашения о сотрудничестве. О завершении переговоров было объявлено президентами Саргсяном и Туском в феврале в Брюсселе. Текст был парафирован, и мы с нетерпением ждем его подписания на предстоящем саммите»,- добавил Налбандян.
Он также отметил, что почти параллельно обсудили и согласовали приоритеты Партнерства на 2017-2020 гг.: «Эти два важных документа станут основой сотрудничества Армения-ЕС в ближайшие годы и помогут нам укрепить наше взаимовыгодное сотрудничество».
Армения и Евросоюз 21 марта в Ереване парафировали новое рамочное соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.