20 Հունիս 2017 - 07:08 AMT
22-ամյա ամերիկացի ուսանող Օտտո Վոմբիերը, որը 17 ամիս է անցկացրել հյուսիսկորեական բանտում, մահացել է հիվանդանոցում բանտից ազատվելուց մի քանի օր անց: Նա մահացել է՝ դուրս չգալով կոմայից: Այդ մասին հայտնել են նրա հարազատները:
Իրենց հայտարարության մեջ հարազատները շնորհակալություն են հայտնել Օհայո նահանգի Ցինցինատի բուժկենտրոնի բժիշկներին, որոնք «արել են ամեն հնարավորը Օտտոյի համար»: Հայտարարության մեջ ասվում է, որ ցավոք, դաժան կտտանքները, որոնց ենթարկվել է երիտասարդը, միակ ելքն էին թողել հարազատներին՝ սգալ նրա մահը, գրում է tjournal-ը:
2016-ի մարտին Վոմբիերին դատապարտել էին 15 տարվա տաժանակիր աշխատանքների Հյուսիսային Կորեայի հյուրանոցում քարոզչական բնույթի պաստառը պոկելու համար:
Դատարանում ամերիկացին ամբողջովին խոստովանել էր մեղքը և ասել, որ սխալ է գործել: 2017-ի հունիսի 13-ին կոմայից մեջ ընկած ուսանողին ազատեցին բանտից ու տարհանեցին: Ըստ Հյուսիսային Կորեայի իշխանությունների, ուսանողը բոտուլիզմով է հիվանդացել և կոմայի մեջ ընկել քնաբեր ընդունելոց հետո: ԱՄՆ-ում հայտնաբերվեց, որ նրա ուղեղի բջիջների մեծ մասը մեռած

22-летний американский студент Отто Вомбиер, который провел 17 месяцев в северокорейской тюрьме, умер в больнице всего через несколько дней после освобождения. Он скончался, не выходя из комы. Об этом заявили родственники Вомбиера.
В своем заявлении родственники Вомбиера поблагодарили врачей медицинского центра Цинциннати в штате Огайо за «то, что они сделали все возможное для Отто», пишет Tjournal.ru.
«К сожалению, жестокие муки, которым северокорейцы подвергли нашего сына, привели к тому, что единственный исход, который был бы возможен, — это грусть, которую мы сегодня испытали»,- отметили родители Отто Вомбиера.
В марте 2016 года Вомбиера приговорили к 15 годам каторги за срыв пропагандистского плаката в гостинице Северной Кореи. В суде американец полностью раскаялся и признал, что совершил ошибку. Он провел в заключении 17 месяцев.
13 июня 2017 года Вомбиера, находившегося в коме, выпустили из тюрьмы и эвакуировали. По версии властей Северной Кореи, студент заболел ботулизмом и впал в кому после принятия снотворного. В США у него обнаружили обширную гибель клеток мозга.