Եվրախորհրդարանի արտաքին գործերի կոմիտեն կոչ է անում Եվրահանձնաժողովին և Եվրամիության անդամ երկրներին պաշտոնապես կասեցնել կազմակերպությանը Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցությունները: Այդ մասին ասվում է Թուրքիայի վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի ամենամյա զեկույցում:
«Հաշվի առնելով Թուրքիայում հանրաքվեի արդյունքներն ու նախագահի լիազորությունների ընդլայնումը՝ Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն կոչ է անում անհապաղ պաշտոնապես կասեցնել Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցությունները, եթե սահմանադրական փոփոխությունների փաթեթն ընդունվի առանց փոփոխության»,-ասվում է փաստաթղթում:
Պարզաբանվում է, որ կոմիտեի անդամները գործնականում միաձայն են քվեարկել բանաձևի նախագծի համար: Ակնկալվում է, որ փաստաթուղթը ԵԽ ամբողջ կազմի քվեարկությանը կդրվի հուլիսյան ընդլայնված նստաշրջանում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ, մայիսի վերջում Էրդողանը պահանջել էր, որ Եվրամիությունը (ԵՄ) Թուրքիայի քաղաքացիների համար վիզաների ազատականացման հարցում իր խոստումը կատարի, բացի դրանից Էրդողանը ասել է, որ Եվրոպան Թուրքիայի ԵՄ հարցում պետք է արդեն որոշում կայացնի և Թուրքիային «մատների վրա չխաղացնի»։
Թուրքիայում ապրիլի 16-ին կայացած հանրաքվեին մասնակցած քաղաքացիների 51.41 տոկոսը կողմ է քվեարկել սահմանադրական փոփոխություններին, իսկ 48.59 տոկոսը՝ դեմ: Փոփոխությունների փաթեթով նախատեսվում է անցում կառավարման նախագահական համակարգի, իսկ երկրի նախագահին չափազանց լայն լիազորություններ են տրվում:

Комитет Европарламента (ЕП) по иностранным делам призывает Еврокомиссию (ЕК) и страны-члены Евросоюза официально приостановить переговоры о вступлении Турции в сообщество. Об этом говорится в ежегодном отчете комитета ЕП по Турции.
«Учитывая результаты недавнего референдума в Турции и расширение президентских полномочий, комитет по иностранным делам призывает ЕК и национальные правительства ЕС официально приостановить без замедления переговоры о вступлении Турции, если пакет конституционной реформы будет реализован без изменений», – отмечается в документе, пишет ТАСС.
В нем поясняется, что члены комитета практически единогласно проголосовали за соответствующий проект резолюции. Ожидается, что документ будет вынесен на голосование всего ЕП на июльской пленарной сессии в Страсбурге.
16 апреля президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган сразу после референдума о поправках в конституцию заявил, что первым делом обсудит с главой правительства Бинали Йылдырымом и председателем оппозиционной Партии националистического движения Девлетом Бахчели вопрос о возвращении в стране практики смертной казни, за запрет которой во всем мире выступает Евросоюз.