21 Հունիս 2017 - 11:58 AMT
Ռուսաստանցիների 42%-ն իրեն ուղղափառ է համարում, նրանց զիջում են միայն մահմեդականները՝ կազմելով բնակչության 30%-ը: Աթեիստները 18%-են: Այդ են վկայում ՌԴ բնակիչների կրոնական պատկանելության մասին դաշնային հարցման արդյունքները, որն անցկացրել է Zoom Market գործակալությունը:
Ըստ հետազոտության, առավել շատ է ուղղափառների քանակը Սամարայում (57%), Նիժնի Նովգորոդում և Պերմում (53%), Նովոսիբիրսկում (49%), Սանկտ Պետերբուրգում և Կրասնոյարսկում (43%), Վորոնեժում (41%), գրում է Znak-ը:
Մահմեդականներն առավել շատ են Կազանում (72%), Կրասնոդարում (43%), Վորոնեժում(31%), Եկատերինբուրգում (29%), Կրասնոյարսկում (28%) և Մոսկվայում (26%):
Աթեիստների քանակը շատ է Սանկտ Պետերբուրգում (26%), Վորոնեժում և Եկատերինբուրգում (23%), Կրասնոյարսկում (22%), Մոսկվայում (21%) և Նովոսիբիրսկում (18%):
Հարցման մասնակիցների ավելի քան 73%-ը դեմ է դպրոցներում կրոնական պատկանելությունը ցուցադրող հագուստ կրելուն: Հարցման մասնակիցների 88%-ը հայտարարել է, որ բանկում իրենց հատուկ ծառայություններ ըստ դավանանքի հարկավոր չեն: Հարցման մասնակիցների 33%-ն ասել է, որ կքվեարկեր ըստ կրոնական պատկանելության գործող կուսակցության օգտին, եթե այդպիսին լիներ:

21 Июнь 2017 - 14:13 AMT
42% россиян относят себя к православию, 30% считают себя мусульманами, атеисты находятся на третьем месте (18%). Об этом сообщило маркетинговое агентство Zoom Market по итогам федерального соцопроса о религиозной принадлежности жителей РФ.
Наибольшее число православных, по данным исследователей, живет в Самаре (57%), Нижнем Новгороде и Перми (53%), Новосибирске (49%), Санкт-Петербурге и Красноярске (43%), Воронеже (41%). Наибольшее число мусульман — в Казани (72%), Краснодаре (43%), Воронеже (31%), Екатеринбурге (29%), Красноярске (28%) и в Москве (26%). Атеистов больше всего живет в Санкт-Петербурге (26%), Воронеже и Екатеринбурге (23%), Красноярске (22%), Москве (21%) и Новосибирске (18%), пишет Znak.
Наименее популярными религиями в России являются католицизм (3%), старообрядчество и протестантизм (по 2%), буддизм, иудаизм, греко-католичество и славянское язычество (по 1%).
Более 73% опрошенных агентством ответили, что не поддерживают ношение в школах одежды, демонстрирующей религиозную принадлежность учеников и преподавателей. 88% респондентов заявили, что им не нужны специальные услуги в банках, предоставляемые в соответствии с требованиями религии. 33% опрошенных сказали, что проголосовали бы за партию по принадлежности к религии, если бы такая партия была зарегистрирована.