23 Հունիս 2017 - 08:08 AMT
Ղազախստանի ԱԳՆ ղեկավար Կայրատ Աբդրահմանովը հայտարարել է, որ իր երկիրը ոչ ոքի հետ չի բանակցում զինծառայողներին Սիրիա ուղարկելու հարցի շուրջ:
Նա նշել է, որ Սիրիայի ապառազմականացման գոտիներում անվտանգության ապահովման հարցն այժմ Աստանայի գործընթացի երաշխավոր երկրների իրավասության շրջանակում է՝ ՌԴ-ի, Թուրքիայի, Իրանի, որոնք էլ կքննարկեն հարցը հուլիսի 4-5-ն Աստանայում կայանալիք հանդիպմանը:
Աբդրահմանովը նաև հավելել է, որ Ղազախստանի համար սկզբունքային հարց է ՄԱԿ ԱԽ բանաձևի և համապատասխան մանդատի առկայությունը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահի ներկայացուցիչ Իբրահիմ Քալինը հայտարարել էր, որ ռուսական կողմն առաջարկել է Սիրիայի ապառազմականացման գոտիներ զինվորականներ ուղարկել Ղրղզստանից և Ղազախստանից: Պետդումայի պաշտպանության կոմիտեի ղեկավար Վլադիմիր Շամանովը հաստատել է, որ ՌԴ-ն բանակցում է այդ երկու երկրների հետ զոնվորականներին Սիրիա գործուղելու շուրջ:
Ղրղզստանի իշխանություններն իրենց հերթին հայտարարել են, որ դեռևս ոչ մի առաջարկ չեն ստացել զինծառայողներին Սիրիա ուղարկելու վերաբերյալ: Այդ մասին հայտարարել է ԱԽ քարտուղար Տեմիր Ջումակադիրովը:
«Պաշտոնական առաջարկներ չեն ստացվել»,-ասել է նա: Նա հավելել է, որ հարցն արծարծվել է ՀԱՊԿ հարթակում: «Խոսքը կազմակերպության խաղաղապահ զորակազմի ստեղծման մասին է եղել, որը հնարավոր կլիներ գործուղել Սիրիայի ապառազմականացման գոտիներ»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՌԴ-ն բանակցություններ է վարում Ղազախստանի ու Ղրղզստանի հետ Սիրիայի խաղաղված տարածքներ երկիրների զինվորական ստորաբաժանումներ ուղարկելու հարցով: Այս մասին է հայտարարել Պետդումայի պաշտպանության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Շամանովը: Նա նշել է, որ վերջնական որոշում դեռ չկա, ու միաժամանակ ընթանում են քննարկումներ Թուրքիայի հետ:
Ղազախստանն ու Ղրղզստանը ՌԴ, ՀՀ, Տաջիկստանի ու Բելառուսի հետ մեկտեղ ՀԱՊԿ անդամներ են: Դաշինքի այլ անդամների, այդ թվում` ՀՀ հետ Սիրիա զինծառայողներ ուղարկելու վերաբերյալ բանակցությունների մասին չի հայտարարվել:

23 Июнь 2017 - 07:58 AMT
Казахстан и ни с кем не ведет переговоров по отправке своих военнослужащих в Сирию. Об этом сообщил журналистам глава МИД Казахстана Кайрат Абдрахманов.
«Казахстан ни с кем не ведет переговоров о направлении своих военнослужащих в Сирию», — сказал Абдрахманов.
Он отметил, что «вопрос о том, как будет обеспечена безопасность и эффективность четырех зон деэскалации в Сирии (о создании которых договорились на предыдущих встречах в Астане — ред.) в настоящее время находится в компетенции стран-гарантов астанинского процесса (Россия, Турция, Иран — ред.), которые обсудят эти и другие вопросы в ходе предстоящей встречи в Астане 4-5 июля», пишет РИА Новости.
Ранее представитель президента Турции Ибрагим Калын заявил, что российская сторона выдвинула предложение направить в зоны деэскалации в Сирии военных из Киргизии и Казахстана. Глава комитета Госдумы по обороне Владимир Шаманов подтвердил, что РФ ведет переговоры с этими двумя странами по отправке их военных в Сирию.
«Для нашей страны принципиально важным условием для рассмотрения возможности направления своих миротворцев в любую горячую точку мира является наличие резолюции СБ ООН… и соответствующего мандата этой всемирной организации», — заявил Абдрахманов.
По словам министра, предоставление Казахстаном площадки для встреч заинтересованных сторон является реальным вкладом страны в процесс урегулирования сирийского кризиса.
Секретарь Совета безопасности Киргизии Темир Джумакадыров, в свою очередь заявил, что вопрос участия миротворческих сил Киргизии в процессе урегулирования ситуации в Сирии обсуждался на постоянном совете ОДКБ.
«На постоянном совете ОДКБ обсуждался вопрос возможного участия миротворческих сил Киргизстана в процессе урегулирования в Сирии. Хочу уточнить, что речь шла именно о миротворческом контингенте, а не о вооруженных силах. Однако дальнейшего продолжения этот вопрос пока не получил», — сказал он, отметив, что «на данном этапе официального предложения по участию миротворцев в Сирии Киргизстан пока не получал».
В Сирии с марта 2011 года продолжается вооруженный конфликт. Переговоры по сирийскому урегулированию при активном участии России и других стран проходят в Женеве и Астане.