Կոռուպցիայի դեմ պայքարի հիմնադրամի հետաքննությունների բաժնի աշխատակից Գեորգի Ալբուրովը հայց է ներկայացրել ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի դեմ, որն արգելափակել է իրեն Twitter ծառայությունում: Այդ մասին իր էջում հայտնել է Կոռուպցիայի դեմ պայքարի հիմնադրամի հիմնադիր Ալեքսեյ Նավալնին:
Այդ իրադարձությանը նվիրված տեսահոլովակում հիմնադրամի իրավաբան Վլադլեն Լոսը պարզաբանում է, որ հայցը ներկայացվել է հանրային վերահսկողության և տեղեկատվության մատչելիության քաղաքացու օրինական իրավունքի իրացմանը խոչընդոտելու կապակցությամբ: Հիմնադրամում կարծում են, որ քանի որ հղումները Մեդվեդևի աքաունթին առկա են ՌԴ վարչապետի պաշտոնական էջում, ապա համարվում են «պետական մարմնի գործունեության մասին քաղաքացիների իրազեկման աղբյուր», գրել է Deutsche Welle-ն:
Մինչդեռ Մոսկվայի Պրեսնյայի շրջանի դատարանի մամուլի քարտուղար Անաստասիա Պիլինան հայտարարել է, որ Ալբուրովի հայցը դեռ չի գրանցվել, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Ըստ օրենքի, դատավորը 5 օր ունի հայցը ներկայացնելու պահից որոշելու համար վարույթ ընդունել հայցը թե ոչ:
Իրավաբաններից մեկը կարծիք է հայտնել որ, հավանաբար, դատարանը կմերժի հայցը, քանի որ շատ դժվար կլինի ապացուցել, որ նա չէր կարող անհրաժեշտ տեղեկությունները ստանալ կառավարության գործունեության մասին այլ աղբյուրներից:
Վերջին շրջանում Գեորգի Ալբուրովը մի քանի հետաքննություն է անցկացրել, որոնք վերաբերում են մասնավորապես նաև Մեդվեդևին պատկանող անշարժ գույքին: Ըստ Ալբուրովի, Մեդվեդևը նեղացել է իրենից այդ աշխատանքի պատճառով:

23 Июнь 2017 - 08:32 AMT
Сотрудник отдела расследований Фонда борьбы с коррупцией (ФБК) Георгий Албуров подал в суд иск против главы правительства России Дмитрия Медведева, который заблокировал его в сервисе микроблогов Twitter. Об этом сообщил на своей интернет-странице основатель ФБК Алексей Навальный.
В посвященном этому событию видеоролике юрист фонда Владлен Лось объясняет, что иск подан по поводу создания препятствий «к осуществлению законных прав граждан на общественный контроль и доступ к информации». В ФБК считают, что поскольку ссылки на аккаунты Дмитрия Медведева в социальных сетях содержатся на официальном портале правительства России, то они признаются «источником информирования граждан о деятельности государственного органа», пишет Deutsche Welle.
Тем временем пресс-секретарь Пресненского суда Москвы Анастасия Пылина заявила агентству РБК, что иск Албурова пока не зарегистрирован.
По закону у судьи есть пять дней с момента подачи искового заявления, чтобы решить: принять иск к производству или нет.
Один из юристов, опрошенных агентством, заявил, что с большой вероятностью суд откажет в удовлетворении иска, поскольку истцу будет очень сложно доказать, что он не может получить необходимую ему информацию о деятельности правительства из других источников.
За последнее время Георгий Албуров подготовил несколько расследований, касающихся, в том числе недвижимости, вероятно, принадлежащей Дмитрию Медведеву. По мнению сотрудника ФБК, глава правительства РФ обиделся на него за эту работу.