23 Հունիս 2017 - 09:47 AMT
Ահաբեկչական «Իսլամական պետության» գրոհայինները տարբեր երթուղիներով տեղաբաշխվում են Սիրիայի Համա գավառում: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը:
«Օգտվելով տեղանքի բարդ ռելիեֆից և գիշերային ժամերից՝ ահաբեկիչները տարբեր երթուղիներով զինյալներին տեղափոխում են Համա, որտեղ հետո խոշոր շենքերում կառավարման կետեր են ստեղծում, ինչպես նաև զենքի ու զինամթերքի պահեստներ»,-ասվում է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նշվում է, որ Սիրիայում ռուսական զորախումբը շուրջօրյա դիտարկում է իրականացնում ԻՊ զինյալների երթուղիների և տեղակայման վայրերի հանդեպ՝ օգտագործելով հետախուզման բոլոր տեսակները:
Համա գավառը համարվում է Սիրիայի ապստամբների հենակետերից մեկը: 1982-ին այնտեղ խռովություն սկսվեց «Մահմեդական եղբայրների» գլխավորությամբ, որը ճնշեցին երկրի նախագահ Հաֆեզ Ասադի զորքերը: 2011-ին գավառը կրկին հակակառավարական ցույցերի կենտրոնը դարձավ, որը հանգեցրեց քաղաքացիական պատերազմի:

Террористы группировки «Исламское государство» (ИГ) перебрасывают боевиков по различным маршрутам в сирийскую провинцию Хама. Об этом сообщает Минобороны РФ.
«Используя темное время суток и сложный рельеф местности, террористы перебрасывают по различным маршрутам боевиков в провинцию Хама, где в последующем оборудуют в крупных зданиях пункты управления, а также склады вооружения и боеприпасов», — говорится в сообщении оборонного ведомства, пишет РИА Новости.
Отмечается, что на маршрутах выхода и в районах рассредоточения террористов ИГ командованием российской группировки войск в Сирии организован круглосуточный мониторинг с использованием всех видов разведки.
Ранее Минобороны России сообщило, что в течение суток в Сирии подписано 100 соглашений о присоединении к режиму прекращения боевых действий. В ведомстве отметили, что продолжаются переговоры с отрядами вооруженной оппозиции в провинциях Алеппо, Дамаск, Хама, Хомс и Эль-Кунейтра. Количество вооруженных формирований, заявивших о своей приверженности к принятию и выполнению условий прекращения боевых действий, не изменилось — 223.