23 Հունիս 2017 - 13:02 AMT
Եմենում խոլերայով հիվանդների քանակը մինչև աշուն կարող է հասնել 300.000-ի: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Եմենում ՄԱԿ Մանկական հիմնադրամի՝ ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի, ներկայացուցիչ Մարիտկսեպ Ռելանոն:
Նա նշել է, որ հիվանդացության դեպքերն աճում են, և օգոստոսի վերջում արդեն նրանց քանակը կարող է հասնել 300.000-ի:
Ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակրեպության, 2016 հոկտեմբերից մինչև հունիսի 21-ը խոլերայի կասկածանքով մարդկանց թիվը հասել է 185. 301-ի: Ընդ որում, 37.000-ը հիվանդացել է հունիսի 13-19-ը: 1233 մահացու ելքով դեպք է արձանագրվել, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Եմենի իշխանություններն առաջին անգամ հիվանդության բռնկման մասին հայտարարել էին 2016-ի հոկտեմբերին:
Ըստ ԱՀԿ, այն շրջաններում, որտեղ բարձր է վարակման ռիսկը, մոտ 7,6 մլն մարդ է ապրում:
Ավելի վաղ ՄԱԿ-ը հայտարարել էր, որ Եմենում շարունակվող զինված հակամարտությունը կարող է ժամանակակից աշխարհում իր ծավալով ամենամեծ սովի պատճառը դառնալ: 2014-ի օգոստոսից Եմենում չի դադարում դիմակայությունը երկրի իշխանությունների և Սաուդյան Արաբիայի աջակցությունից օգտվող շիա ապստամբների` հուսիթների միջև:

23 Июнь 2017 - 12:54 AMT
Количество заболевших холерой в Йемене к концу августа 2017 года может возрасти до 300 тысяч человек. Об этом сообщила журналистам 23 июня представитель Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Йемене Меритксел Релано.
«Количество случаев заболевания продолжает расти. Возможно, к концу августа количество заболевших достигнет 300 тысяч», — сказала она, передает РИА Новости.
По данным Всемирной организации здравоохранения, с октября прошлого года по 21 июня общее количество людей с подозрением на холеру в Йемене составило 185 301 человек. При этом свыше 37 тысяч человек заболели в период с 13 по 19 июня. В 1233 случаях болезнь привела к смерти пациентов.
По данным ЮНИСЕФ, количество смертей из-за холеры составляет 1265 человек. Кроме того, болезнь распространилась уже на 21 из 22 провинций Йемена.
Холера — острая кишечная инфекция, характеризующаяся поражением тонкого кишечника, рвотой, быстрой потерей организмом жидкости с развитием различной степени обезвоживания вплоть до смерти.