27 Հունիս 2017 - 10:12 AMT
Եվրամիության անդամ երկրները 5 անգամ ավելի շատ սիրիացի փախստական են ընդունել Թուրքիայից, քան դա ի սկզբանե նախատեսված էր փախստականների վերաբերյալ համաձայնագրով, որը կնքվել է Թուրքիայի կառավարության հետ Անկարայում: Այս մասին են վկայում Եվրահանձնաժողովի հրապարակած նոր տվյալները:
2016 թվականի մարտին թուրքական կառավարության հետ կնքված համաձայնագրերի ուժի մեջ մտնելուց ի վեր հունական կղզիներով անօրինական ճանապարհով ԵՄ երկրներ տեղափոխված 1210 փախստական հետ է արտաքսվել Թուրքիա, հաղորդում է Deutsche Welle-ն Bild թերթին հղումով:
Նույն ժամանակահատվածում ԵՄ-ն Թուրքիայից ընդունել է 6254 սիրիացի, որոնց տեղաբաշխել են 15 պետությունում: Արդյունքում, նրանցից 2270-ը հաստատվել է Գերմանիայում: Ստացվում է, որ մեկ արտաքսված փախստականի փոխարեն ԵՄ է գնացել 5-ը, սա այն դեպքում, որ ըստ Անկարայի հետ ունեցած համաձայնագրի, հարաբերակցությունը պետք է լիներ «մեկը մեկին»:
Սիրիական հակամարտությունը շարունակվում է 2011-ի գարնանից՝ վերաճելով լայնածավալ քաղաքացիական պատերազմի: Սիրիայից մոտ 2,3 մլն երեխա է հեռացել հարևան երկրներ որպես փախստական: Եվս 6 մլն անմիջական կախում ունի հումանիտար օգնությունից, իսկ 250.000 պաշարված շրջաններում լինելու պատճառով զրկված է մարդասիրական օգնությունից:

27 Июнь 2017 - 07:57 AMT
Страны Евросоюза приняли в пять раз больше мигрантов из Турции, нежели это было изначально оговорено в соглашении по беженцам, заключенным с правительством в Анкаре. Об этом свидетельствуют новые данные Еврокомиссии.
С момента вступления в действие договоренностей с турецким правительством в марте 2016 года обратно в Турцию были депортированы 1210 беженцев, которые нелегально попали в Европу через греческие острова, пишет Deutsche Welle со ссылкой на газету Bild.
За этот же промежуток времени с турецкой территории были приняты 6254 сирийца, которых распределили по 15 странам. Из них 2270 в результате прибыли в Германию. Таким образом на одного депортированного беженца приходится более 5 принятых – в то время, как по договору с Анкарой соотношение должно быть «один к одному».
Главной причиной, объясняющей промедление при отправке беженцев с территории Греции в Турцию, называется слишком долго длящийся процесс рассмотрения запросов о предоставлении убежища. Указывается также, что число проживающих в греческих лагерях для беженцев превышает предусмотренные нормы почти в два раза.