Սպիտակ տունը նոր ռազմավարություն է որդեգրել Սիրիայի հարցում, որը չի նախատեսում նախագահ Բաշար Ասադի պաշտոնանկությունը և ենթադրում է առավել սերտ համագործակցություն Ռուսաստանի հետ, այդ թվում ռազմական ոլորտում: Այդ մասին հայտնում է Daily Beast-ը ԱՄՆ վարչակազմում և Կոնգրեսում աղբյուրների վրա հղումով:
Աղբյուրը ԱՄՆ վարչակազմում հաստատել է, որ ԱՄՆ-ն չի առարկի Ռուսաստանի և նրա գործընկերների առաջարկություններին Սիրիայում ապառազմականացված գոտիների ստեղծման և երկրի մի շարք շրջաններում ռուս զինվորականների պարեկության հարցում:
Ըստ պարբերականի, խոսքը մասնավորապես Հալեպի մասին է, որն ազատագրվել է գրոհայիններից սիրիական բանակի ուժերով և Մոսկվայի աջակցությամբ: Միևնույն ժամանակ, ըստ Daily Beast-ի, ԱՄՆ-ն մտադիր չէ Սիրիայի իշխանություններին փոխանցել ԱՄՆ դաշնակիցների կողմից ԻՊ գրոհայիններից ազատագրված տարածքները: Ենթադրվում է, որ այդ շրջաններում հսկողությունը կանցնի Վաշինգտոնից կախում ունեցող կազմավորումներին, մասնավորապես, Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերին (SDF), հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մինչդեռ, ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Թուրքիան պատրաստ է նոր խոշոր ռազմական գործողություն իրականացնել Սիրիայի հյուսիսում և նույնիսկ իր վերահսկողության գոտում ներառել Մանբիջ և Ռաքքա քաղաքները` թույլ չտալով այնտեղ քրդական պետություն ստեղծել: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
2017-ի մայիսին ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը ողջունել է Աստանայում կայացված որոշումը Սիրիայում խաղաղ կարգավորման և անվտանգության գոտիների ստեղծման վերաբերյալ: Ըստ փաստաթղթի, «ապասրացման գոտիներ» է առաջարկվում ստեղծել Իդլիբ գավառում՝ Հոմսից դեպի արևելք և Սիրիայի հարավում: Այդ գոտիների ներսում կարգելվի ցանկացած տիպի զենքի կիրառումը, պայմաններ կստեղծվեն հումանիտար կազմակերպությունների գործունեության համար, միջոցներ կձեռնարկվեն սոցիալական ենթակառուցվածքների հիմնական օբյեկտների վերականգնման համար:

Белый дом принял в отношении Сирии новую стратегию, которая не предусматривает отстранение от власти президента Башара Асада и предполагает более тесное сотрудничество с Россией, в том числе и в военной области. Об этом сообщаютисточники в американской администрации и конгрессе.
Источник в администрации подтвердил изданию, что США не будут возражать против предложенных Россией и ее партнерами «зон деэскалации» в Сирии и патрулирования ряда районов страны российскими военными, пишет РИА Новости со ссылкой на издание Daily Beast.
По данным издания, речь идет, в частности, об Алеппо, освобожденном от боевиков силами сирийской армии при поддержке Москвы. В то же время Соединенные Штаты не собираются передавать сирийским властям части страны, отбитые у террористической группировки ИГ американскими союзниками. Предполагается, что ответственность за контроль над этими районами будет возложена на зависящие от Вашингтона формирования, такие как «Сирийские демократические силы» (SDF).
Между тем, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган после встречи с сирийскими беженцами в городе Харран на юго-востоке Турции заявил, что Турция готова провести новую крупную войсковую операцию на севере Сирии и даже включить в свою зону контроля города Манбидж и Ракка, чтобы не допустить появления там курдского государства.Россия и США выступают против подобного развития событий. Однако эксперты считают, что в нынешних условиях решительные действия Анкары вполне возможны.