7 Հուլիս 2017 - 10:53 AMT
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հուլիսի 6-ի նիստում հանդես են եկել նոր հայտարարությամբ հուլիսի 4-ին ղարաբաղյան հակամարտության գոտում տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ:
Մասնավորապես, հայտարարության մեջ ասվում է, որ անհրաժեշտ է անհապաղ վերսկսել բանակցություններն, ուղղված հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
Հուլիսի 4-ին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման ու, մասնավորապես, հարավային ուղղությամբ 107-մմ համազարկային հրթիռային կայանքից հայկական դիրքերը հրթիռակոծելուց հետո ՊԲ-ն պատասխան հարված է հասցրել ադրբեջանական զինուժին:Ադրբեջանի Ալխանլի գյուղի ուղղությամբ «հայկական կողմի կրակոցների» զոհ է դարձել երկու քաղաքացիական (52-ամյա Սահիբա Ալլահվերդիևա, 2-ամյա Զահրա Գուլիևա), ևս մեկը վիրավորվել է։
«Հիշեցնում ենք կողմերին Ժնևի կոնվենցիայով ամրագրված պարտավորությունների մասին, որոնց համաձայն կողմերը պետք է զերծ մնան թշնամական գործողություններից, որոնք կարող են անընդունելի զոհերի պատճառ դառնալ քաղաքացիական բնակչության շրջանում: Առաջարկում ենք կողմերին անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել նվազեցնելու համար լարվածությունը և խստիվ պահպանել 1994-1995թթ. հրադադարի մասին համաձայնագրի դրույթները »,-ասվում է հայտարարության մեջ:
«ՌԴ-ն, Ֆրանսիան եւ ԱՄՆ-ն ընդգծում են հնարավորինս արագ բանակցությունները վերսկսելու անհրաժեշտությունը՝ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հասնելու համար, որը տարածաշրջանի ժողովրդների համար խաղաղության, բարգավաճման և իրական հաշտեցման հաստատման միակ միջոցն է»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ԼՂ հակամարտության կողմերին կոչ էին արել անհապաղ դադարեցնել շփման գծում ռազմական գործողությունները: Այս մասին հայտարարությունը հրապարակված է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում: «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կողմերին կոչ են անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները: Բռնությունը նոր բռնության է հրահրում և արդյունքի բերում: Այս երկարաժամկետ հակամարտության լուծման միակ պատասխանատու ու մարդային տարբերակը բանակցությունների սեղանի շուրջ վերադառնալն է», – դեպքերի հետ կապված հայտարարել էին համանախագահները:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (США) на состоявшемся 6 июля заседании Постоянного совета ОБСЕ выступили с новым заявлением в связи с инцидентом 4 июля в зоне карабахского конфликта.
В частности, в заявлении сопредседатели подчеркивают необходимость скорейшего возобновления переговоров по достижению мирного урегулирования конфликта.
«Мы напоминаем сторонам об их обязательствах, закрепленных Женевской конвенцией, которые предполагают воздержание от любых враждебных действий, которые могут привести к неприемлемым жертвам среди гражданского населения. Мы предлагаем сторонам принять неотложные под деэскалации ситуации и строго соблюдать соглашения о прекращении огня от 1994-1995 годов», – говорится в заявлении.
«Российская Федерация, Франция и Соединенные Штаты подчеркивают необходимость скорейшего возобновления переговоров по достижению мирного урегулирования конфликта как единственного способа обеспечения мира, процветания и подлинного примирения между народами региона»,- отмечают сопредседатели.
Ранее сопредседатели Минской группы ОБСЕ распространили заявление, в котором призвали стороны карабахского конфликта срочно прекратить военные действия на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС.В заявлении отмечается, что сопредседатели получили информацию о вспышке насилия поздно вечером 4 июля в селе Алханлы Физулинского района, в результате которого погибли, в том числе и гражданские лица.