8 Հուլիս 2017 - 06:31 AMT
Ահաբեկչական «Իսլամական պետությունը» ստանձնել է Եգիպտոսի հյուսիսում՝ Սինայի թերակղզում ռազմական օբյեկտների վրա հարձակման պատասխանատվությունը:
Ըստ Reuters-ի, 2 մահապարտ ահաբեկիչները պայթեցրել են իրենց ավտոմեքենաներում: Հարձակմանը մասնակցել են նաև մի շարք գրոհայիններ:
Հուլիսի 7-ին գրոհայինները հարձակվել են զինվորականների վրա Եգիպտոսի Էլ Բարաս շրջանում, Ռաֆահ քաղաքի մերձակայքում, որը պաղեստինյան Գազայի հատվածի հարևանությամբ է գտնվում: Գրոհայինների հետ բախումների հետևանքով զոհվել է Եգիպտոսի հատուկ նշանակության ուժերի գնդապետ:
Եգիպտոսի ռազմական օբյեկտների վրա գրոհայինների հարձակման զոհերի քանակը հասել է 23-ի, ևս 33-ը վիրավորվել է, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ եգիպտական բանակի պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտնել էր, որ հարձակման հետևանքով ընդհանուր առմամբ զոհվել և վիրավորվել է 26 զինվորական: Ընդ որում ուժայինները բախումների արդյունքում ավելի քան 40 գրոհայինի են ոչնչացրել: Եգիպտական բանակի պաշտոնակնա ֆեյսբուքյան էջում հրապարակվել են սպանված գրոհայինների լուսանկարները՝ նրանք բոլորը ռազմականին նման համազգեստով են: Զոհերը շատ են եղել, քանի որ ականապատ մեքենաներ են պայթեցվել:
Եգիպտոսն արդեն ավելի քան 3 տարի հակաահաբեկչական գործողություն է վարում Սինայի թերակղզու հյուսիսում, որի դժվարանցանելի շրջաններում հիմնավորվել են ծայրահեղական խմբավորումները: Այդ շրջանից են կանոնավոր հաղորդագրություններ ստացվում ծայրահեղականների հարձակումների մասին: Վերջին շրջանում տարածաշրջանում ահաբեկիչների գործողություններից զոհվել ու տուժել են հարյուրավոր ոստիկաններ և զինծառայողներ:

Террористическая организация «Исламское государство» взяла на себя ответственность за нападение на военные объекты Египта на севере Синайского полуострова.
Двое террористов-смертников подорвали себя в автомобилях. В атаке также принимал участие ряд боевиков, пишет РИА Новости со ссылкой на Reuters.
Число жертв нападений боевиков на военные объекты Египта на севере Синайского полуострова возросло до 23 человек, еще 33 получили ранения.
Ранее официальный представитель египетской армии сообщил, что при нападениях были убиты и получили ранения в общей сложности 26 военных. При этом силовики в ходе столкновений уничтожили более 40 боевиков. На официальной странице египетской армии в сети Facebook опубликованы фото убитых боевиков — все они были одеты в форму, похожую на военную. Большое число жертв среди египетских военных объясняется тем, что при нападении боевики использовали заминированные автомобили.
В ходе операции по преследованию боевиков также было уничтожено как минимум шесть автомобилей, которые использовались террористами. В течение дня военные продолжали поиски и преследование боевиков на севере Синайского полуострова с применением боевой авиации.
Египет уже около трех лет ведет антитеррористическую операцию на севере Синайского полуострова, где в труднодоступных районах обосновались экстремистские группировки. Из этого региона регулярно поступают сообщения о новых атаках экстремистов. За последнее время в регионе от действий террористов погибли и пострадали сотни полицейских и военнослужащих.