Հուլիսի 2-ից 8-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում նկատվել է լարվածության աճ:
ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, ընդհանուր առմամբ հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 300 անգամ՝ առաջնային գծի տարբեր հատվածներում կիրառելով նաև 60, 82 և 120 միլիմետրանոց ականանետեր, Դ-44 տիպի հրանոթներ ու նռնականետեր:
Հարկ է նշել նաև, որ հուլիսի 4-ին ադրբեջանական զինուժը նախորդ տարվա ապրիլյան ռազմական գործողություններից հետո առաջին անգամ շփման գծի հարավային հատվածում կիրառել է նաև 122 մմ-ոց Դ-30 հաուբից հրանոթներ և ՏՌ-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ՝ հարվածի թիրախ դարձնելով այդ ուղղությամբ տեղակայված հայկական բնագծերը:
«Վերոնշյալ հրթիռային կայանքները տեղակայելով Ալխանլու գյուղի մերձակա տարածքում, իր սովորության համաձայն, ադրբեջանական զինուժը պատսպարվել է խաղաղ բնակչության թիկունքում՝ վերջինիս օգտագործելով որպես կենդանի վահան՝ այդ կերպ կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը:
Օգտվելով պաշտպանվելու իր լիարժեք իրավունքից, հակառակորդի՝ խաղաղ բնակավայրին մերձակա տարածքում տեղակայված կրակակետը լռեցնելու համար, ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը հարկադրված են եղել դիմելու պատասխան գործողությունների»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Պաշտպանության բանակը շփման գծի ամբողջ երկայնքով շարունակում է հանդես գալ իրավիճակի թելադրողի դերում և վստահորեն իրականացնել իր առջև դրված մարտական խնդիրը:

В период с 2 по 8 июля на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС наблюдался рост уровня напряженности. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
В общей сложности, ВС Азербайджана нарушили режим перемирия свыше 300 раз, на различных участках передовой применяя также 60-мм, 82-мм и 120-мм минометы, пушки Д-44 и гранатометы.
4 июля впервые после апрельской агрессии 2016 года вооруженные силы Азербайджана в южном направлении линии соприкосновения применили 122-мм гаубицы Д-30 и РСЗО TR-107, сделав мишенью армянские рубежи в этом направлении.
«Разместив вышеуказанные ракетные системы вблизи села Алханлу, ВС Азербайджана, по привычке, прятались за спинами мирных жителей, используя последних в качестве живого щита и таким образом грубейшим образом нарушая нормы международного права. Воспользовавшись своим правом на защиту, с целью подавления размещенной вблизи мирного населенного пункта огневой точки противника, передовые подразделения Армии обороны Арцаха были вынуждены прибегнуть к ответным действиям», – говорится в сообщении военного ведомства.
Армия обороны НКР по всей протяженности линии соприкосновения продолжает выступать в роли диктующего ситуацию, уверенно выполнять поставленную боевую задачу.
Ранее сопредседатели Минской группы ОБСЕ распространили заявление, в котором призвали стороны карабахского конфликта срочно прекратить военные действия на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС.В заявлении отмечается, что сопредседатели получили информацию о вспышке насилия поздно вечером 4 июля в селе Алханлы Физулинского района, в результате которого погибли, в том числе и гражданские лица.