Իրաքի անվտանգության ուժերը հուլիսի 8-ին ահաբեկչական «Իսլամական պետության» 35 գրոհայինի են ոչնչացրել, որոնք փորձել են հեռանալ Մոսուլի Հին քաղաքից:
«Մեր ուժերը շարունակում են առաջ շարժվել, ազատագրելու համար Հին քաղաքի թաղամասերը, որոնք դեռ գրոհայինների հսկողության տակ են»,-ասել է հրամանատարության ներկայացուցիչ Յահյա Ռասուփը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Սինհուա գործակալության վրա հղումով:
Reuters գործակալությունն իր հերթին տեղական ԶԼՄ-ների վրա հղումով հայտնել է, որ առաջիկա ժամերին կարող է հայտարարվել Մոսուլի ամբողջական ազատագրման մասին:
Ավելի վաղ Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին հայտարարել էր, որ Մոսուլի գլխավոր Ան Նուրի մզկիթի ազատագրումը, որտեղից ԻՊ առաջնորդը 2014-ին «խալիֆաթ» է հռչակել, «ԻՊ-ի կեղծ պետության վերջը» կդառնա: Կոալիցիայի ներկայացուցիչ Ռայան Դիլոնը նշել է, որ քաղաքի ամբողջական ազատագրման մասին կարող է հայտարարվել առաջիկա մի քանի օրերին:

8 Июль 2017 - 12:03 AMT
Силы безопасности Ирака 8 июля ликвидировали 35 боевиков террористической группировки «Исламское государство», которые пытались покинуть районы Старого города в Мосуле.
«Наши силы продолжают продвигаться вперед, чтобы освободить оставшиеся части Старого города», — сообщил представитель командования Яхья Расул, пишет РИА Новости со ссылкой на агентство Синьхуа.
Агентство Reuters, в свою очередь, со ссылкой на местные СМИ сообщает, что о полном освобождении Мосула может быть объявлено в течение нескольких часов.
Ранее премьер Ирака Хайдер аль-Абади заявил, что освобождение главной мечети Мосула ан-Нури, откуда главарь ИГ в 2014 году провозгласил «халифат», является «концом игиловского лжегосударства». Представитель коалиции Райан Диллон отметил, что о полном освобождении города может быть объявлено в течение нескольких дней.