Պաշտոնական Մոսկվան կդիտարկի ՆԱՏՕ-ում իր ներկայացվածության մակարդակը մշտականից մինչև ժամանակավոր հավատարմատարի աստիճանի նվազեցնելու հնարավորությունը:
Այս նախաձեռնությունը պայմանավորված է նրանով, որ դաշինքը «տրամադրված չէ կառուցողական երկխոսության, իսկ ցանկացած բանավեճ վերաճում է ռուսական կողմի դեմ մեղադրանքների», գրում է «Իզվեստիա» թերթը ՌԴ ԱԳՆ-ում աղբյուրների վրա հղումով:
«Քննարկվում է Բրյուսելում ժամանակավոր հավատարմատար ունենալու տարբերակը՝ Ալեքսանդր Գրուշկոյի Մոսկվա վերադառնալուց հետո»,-գրել է աղբյուրը:
ՌԴ Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի գծով կոմիտեի փոխնախագահ Վլադիմիր Ջաբարովը նշել է, որ, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ դաշինքը հրաժարվում է գործակցել Մոսկվայի հետ, Ռուսաստանն իր հերթին կարող է միջոցներ ձեռնարկել, որոնք արդարացված կլինեն:

10 Июль 2017 - 09:19 AMT
Официальная Москва рассматривает возможность понизить уровень представительства при НАТО с постоянного до временного в связи с политикой альянса, пишет газета «Известия» со ссылкой на источники в МИД России.
Отмечается, что подобная инициатива была спровоцирована тем, что альянс «не настроен на конструктивный диалог, а любые дискуссии перерастают в обвинения против российской стороны».
«Рассматривается вариант оставить в Брюсселе временного поверенного в делах после того, как Александр Грушко вернется в Москву», — сказал источник.
При этом первый заместитель председателя комитета Совета Федерации по международным делам Владимир Джабаров подчеркнул, что, учитывая отказ альянса от сотрудничества с Москвой, возможные меры со стороны России являются оправданными.