Թուրքիան զորքեր է կուտակում Սիրիայի սահմանի մոտ՝ 6 տրանսպորտային ավտոշարասյուն է մեկնել Քիլիս գավառի Մուսաբեյլի շրջանի ուղղությամբ:
Ռազմատրանսպորտային միջոցները Թուրքիան նախատեսել է Սիրիայի հետ սահմանին տեղակայված իր ստորաբաժանումները հզորացնելու համար: Այդ հատվածում Թուրքիային սահմանակից է քրդաբնակ և քրդական կազմավորումների կողմից վերահսկվող Աֆրին սիրիական շրջանը, հայտնում է Haqqin.az-ը թուրքական Anadolu գործակալության վրա հղումով:
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Ֆիքրի Իշիկը, Անկարան չի բացառում Աֆրինում ռազմական գործողություն անցկացնելու հավանականությունը, եթե այդ շրջանից սպառնալիք լինի այդ երկրի ազգային անվտանգությանը:
Թուրքիան համարում է, որ սիրիացի քրդերի զինյալ ուժերը կապված են Թուրքիայի տարածքում գործող Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության գրոհայինների հետ:

11 Июль 2017 - 12:56 AMT
Шесть транспортных автоколонн проследовали к району Мусабейли приграничной с Сирией турецкой провинции Килис.
Отмечается, что военно-транспортные средства отправлены Турцией для усиления своих подразделений и будут размещены на границе с Сирией, с противоположной стороны которой находится контролируемый курдами регион Африн, передает haqqin.az со ссылкой на Anadolu.
Как заявил ранее министр обороны Турции Фикри Ишык, Анкара не исключает проведения военной операции в Африне в случае исходящей из этого региона угрозы ее национальной безопасности. Турция считает силы сирийских курдов террористической организацией, связанной с террористической ПКК.