Չինաստանում գենետիկորեն մոդիֆիկացված շուն են կլոնավորել հատուկ՝ գենի նոկաուտի մեթոդով: Ինչպես հայտնում է Չինաստանի գիտությունների ակադեմիան,Լուն Լուն անունով բիգլը լույս աշխարհ է եկել մայիսի 28-ին: Շան կլոնավորման նախագիծը ղեկավարել են չինական SinoGene կենսաինժենիրինգային ընկերության մասնագետները:
Լայ Լյանսյուեն, գիտական խմբի անդամներից մեկը, պատմել է, որ չինացի գիտնականները կարողացել են հեռացնել շան գենոմից «դեֆեկտային» հատվածները: Ըստ Լյանսյուեի, այդպիսով կարելի է բարելավված հոտառությամբ, զարգացած մկաններով շներ ստեղծել, որոնք զուրկ կլինեն գենետիկ հիվանդություններից, հայտնում է life.ru-ն:
Կլոնավորված շները վաղուց ծառայում են ռուսական ոստիկանությունում: Հարավկորեական ընկերությունը բոլորովին վերջերս բելգիական մալինուա ցեղատեսակի 3 շուն է փոխանցել յակուտ ոստիկաններին: Ոստիկանական շների աճեցման նախագիծն իրականացնում են հարավկորեական Sooam BRF ընկերության մասնագետները:

Собака стала первым животным в мире, клонированным специальным методом нокаута гена.
Как сообщает Академия наук Китая, Бигль по кличке Лун Лун появился на свет 28 мая. Разработкой проекта по клонированию собаки руководили специалисты китайской биоинжиниринговой компании SinoGene.
Лай Лянсюэ, один из членов исследовательской группы, рассказал, что таким образом китайские учёные смогли удалить из генома собаки «дефектные» участки. По словам Лянсюэ, таким образом можно создавать собак с улучшенным обонянием, развитыми мышцами и лишить собак генетических заболеваний, передает life.ru.
Клонированные собаки давно служат и в российской полиции. Южнокорейская компания совсем недавно передала якутским полицейским трёх собак бельгийского малинуа (бельгийских овчарок). Разработкой проекта по выращиванию полицейских собак занимались специалисты южнокорейской компании Sooam BRF.