2017-ի բասկետբոլի Մ 18 տարեկան աղջիկների Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությունում Հայաստանի հավաքականը երկրորդն էր: Մեր թիմը զիջել է միայն հիմնական մրցակից Կիպրոսին: Հավաքականի ավագ մարզիչ Վահագն Հարությունյանի խոսքով պարտության պատճառը հոգեբանական էր, քանի որ բացակայում էին թիմի առաջատարներից մի քանիսը:
Մարզիչը տեղեկացրել է, որ նախատեսում են հանդես գալ B դիվիզիոնում:
«Հաջորդ տարի նախատեսում ենք հանդես գալ B դիվիզիոնում, սակայն դեռեւս որոշված չէ Մ 18, թե Մ 20 տարիքային խմբում: C դիվիզիոնում այլեւս անելիք չունենք»,- նշել է Հարությունյանը:
«Ես վստահ էի, որ Մալթա մեկնում ենք չեմպիոնության համար: Բայց, բացման արարողությունից սկսած մեր բասկետբոլիստների մոտ հոգեբանական լարվարծություն կար: Մրցակիցները կանգնած էին 11-12 բասկետբոլիստով, իսկ մենք` 7: Ինչպես հայտնի է, թիմի կազմում բացակայում էին մեր առաջին համար Վիկտորյա Տոնոյանը եւ առանցքային խաղացողներ:
Առաջին խաղը Կիպրոսի հետ էր: Այն որոշելու էր չեմպիոնության հարցը: Նրանք զգացին, որ մեր բասկետբոլիստները հոգեբանորեն լարված են եւ երկրորդ խաղակեսից հետո առավելություն ստացան: Մեր ուժերը սպառվել էին, բայց ոչ թե ֆիզիկապես, այլ հոգեպես: Գործնականում առանց փոխարինումների ենք խաղացել», – ասել է Հարությունյանը, մեջբերում է ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեն:

Сборная девушек Армении по баскетболу до 18 лет заняла второе место на чемпионате Европы в дивизионе «С». Армянская команда уступила только основному сопернику – Кипру.
По словам старшего тренера сборной Ваагна Арутюняна, причины поражения носят психологический характер, поскольку отсутствовали несколько лидеров команды.
«Я был уверен, что мы едем на Мальту за чемпионством. Но, начиная с церемонии открытия, наши баскетболистки были напряжены. Соперники стояли в количестве 11-12 человек, а нас было 7. Как известно, в составе команды отсутствовали наш первый номер Виктория Тоноян и еще ряд ключевых игроков.
Первая игра была с Кипром. В ней решался вопрос чемпионства. Они почувствовали, что наши баскетболистки психологически напряжены и во второй половине матча получили преимущество. Наши силы истощились, но не физически, а психологически. Практически мы играли без замен», – сказал Арутюнян, передает НОК Армении. Наставник осознает, что его подопечные сильнее сборной Кипра. Он уверен, что и в этом составе его команда не проиграла бы, если игра состоялась хотя бы на второй день.
«Даже для болельщиков мы были первыми».
В 2017 году планируем сыграть в дивизионе «В», однако еще не решено где, в возрастной группе до 18 или до 20 лет. В дивизионе «С» нам больше делать нечего», – отметил тренер.