Արցախի նախագահի ընտրությունները տեղի կունենան հուլիսի 19-ին: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից Հանրապետության նախագահի ընտրությունը տեղի կունենա Ազգային ժողովի հատուկ նիստում, որն իրավունքի ուժով կգումարվի 2017 թվականի հուլիսի 19-ին՝ ժամը 11.00-ին՝ հաշվի առնելով Արցախի Հանրապետության նախագահի ընտրության համար Սահմանադրությամբ նախատեսված ժամկետները և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի 149-րդ հոդվածի 3-րդ և 4-րդ մասերի պահանջները:
Հայտարարությունում ասվում է, որ սահմանված կարգով և ժամկետներում՝ հուլիսի 5-12-ը ներառյալ, նախագահի պաշտոնում ընտրվելու համար առաջադրվել է 2 թեկնածու՝ Էդուարդ Արտավազդի Աղաբեկյանը («Շարժում -88» խմբակցության կողմից), Բակո Սահակի Սահակյանը («Հայրենիք», «Դաշնակցություն» և «Ժողովրդավարություն» խմբակցությունների կողմից), հայտնում է Արցախպրեսը:
Հայտարարության մեջ ասվում է նաև. «Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 168-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ գործող Հանրապետության նախագահի լիազորությունների ավարտից ոչ շուտ, քան 50 և ոչ ուշ, քան 40 օր առաջ Ազգային ժողովը խմբակցությունների առաջարկությամբ ընտրում է Հանրապետության նախագահ, որը պաշտոնավարում է մինչև գործող Ազգային ժողովի լիազորությունների ժամկետի ավարտը»:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Բակո Սահակյանին երրորդ նախագահական ժամկետի կառաջադրեն:
Բակո Սահակյանը ստանձնել է Արցախի նախագահի պաշտոնը 2007-ին, վերընտրվել՝ 2012-ին: ԼՂՀ-ում կայացած սահմանադրական փոփոխությունները ենթադրում են նախագահի անուղղակի ընտրություններ՝ խորհրդարանի քվեարկությամբ, 2017-2020թթ. ժամանակաշրջանի համար: 2020թ.-ից ընտրությունները կրկին ուղղակի են լինելու և անցկացնվելու են խորհրդարանական ընտրությունների հետ համատեղ:

Президентские выборы в Арцахе (Нагорно-Карабахской Республике, НКР) пройдут 19 июля. На должность лидера Карабаха выдвинуты два кандидата: действующий президент Бако Саакян и депутат Эдуард Агабекян. Об этом сообщили в пресс-службе НС Арцаха.
Отмечается, что Избрание президента Национальным собранием Республики Арцах состоится на специальном заседании парламента, которое будет созвано 19-го июля. Об этом сообщает пресс-служба НС Арцаха.
В установленном порядке и сроках с 5 по 12 июля 2017 года включительно для избрания на должность президента республики были выдвинуты две кандидатуры: Эдуард Агабекян (от фракции «Движение-88»), Бако Саакян (от фракций «Родина», «Дашнакцутюн» и «Демократия»).
Согласно части 1-й статьи 168-й Конституции Республики Арцах, не ранее чем за 50 дней и не позднее чем за 40 дней до завершения полномочий действующего президента Республики, Национальное собрание по предложению фракций избирает президента, который пребывает в должности до истечения срока полномочий действующего Национального собрания.
В соответствии с частью 2-й статьи 149-й закона Республики Арцах «Регламент Национального собрания», фракции выдвигают кандидатов на должность президента не ранее чем за 64 и не позднее, чем за 57 дней до завершения полномочий действующего президента Республики