Ռուսական Championat.com-ը ներկայացրել է նորաստեղծ «Արարատ» մոսկովյան ֆուտբոլային ակումբը, որը հիմնվել է 2017-ի մարտին և հիմա պատրաստվում է մեկնարկել պրոֆեսիոնալ մակարդակով՝ ՌԴ պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլի լիգայում:
Ըստ պարբերականի, Մոսկվայի «Արարատը» անդամների ընտրության առումով ավելի ծանրակշիռ է երևում իր երևանյան անվանակից ակումբից, որը ժամանակին ՀՀ և ԽՍՀՄ ոսկին նվաճեց:
«Նորաստեղծ մոսկովյան ակումբի յուրաքանչյուր երկրորդ խաղացող կենսագրության գոնե մեկ նշանակալի դրվագ ունի: Ոմանց ամբողջական հոդվածներ են նվիրված Վիքիպեդիայում տասնկալ հիպերհղումներով ու հղումներով: Օրինակ, նախկին «բանակային» Ռեվյակինը 16 տարեկանում է սկսել խաղալ ՌԴ Պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլային լիգայում, իսկ առաջին գոլը նրա պաշտպանած դարպասը խփել է համաշխարհային ֆուտբոլի աստղ Էտո՝ Օ-ն:
Պաշտպաններ Կացալապովն ու Տարականովը լավ համարում ունեին «Տորպեդոյում»: Ֆոմինը Եվրոպայի պատանեկան առաջնության հաղթող է, իսկ Ռեբկոն Հիդդինքի օրոք ազգային թիմում է խաղացել: Լեբեդենկոն 350-ից ավելի խաղի է մասնակցել երկրի առաջնությունում, հարձակվող Դավիդովը նույնպես աչքի է ընկել իր խաղով…Շատ-շատ փորձառու մարդիկ են հավաքվել ռուսաստանյան «Արարատում» հստակ նպատակով: Սակայն նույնիսկ այդ փորձառու թիմի կազմում աչքի են ընկնում 2-ը՝ Պավլյուչենկոն և Իզմայլովը: Առաջինը նոր նախագծին մասնակցելու համար հետաձգել է իր մարզական կարիերայի ավարտը, մինչդեռ երկրորդը մի քանի ամսվա դադարից և ծանր մտորումներից հետո վերսկսում է կարիերան: Ստացվում է՝ արժանի նախաձեռնություն է, եթե այսպիսի վարպետներ են գործի անցել»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Մայիսի 30-ին հայտնի դարձավ, որ մոսկովյան «Արարատը» պայմանագիր է կնքել Ռուսաստանի հավաքականի նախկին հարձակվող Ռոման Պավլյուչենկոյի հետ:
«Համամիտ չեմ, թե Իզմայլովն ու Պավլյուչենկոն միայն փողի համար են եկել: Նրանք նաև մարզական դրդապատճառներ ունեն: Ես յուրաքանչյուրի հետ եմ զրուցել, և բոլորի մոտ տեսել եմ թիմի հետ արդյունքի հասնելու, ակուբի զարգացմանը նպաստելու ցանկություն: Երկուսի հետ էլ դյուրին էր ընդհանուր լեզու գտնելը: Մարատի հետ, օրինակ, 3 օրում ամեն ինչի մասին պայմանավորվեցինք: Իզմայլովին համարում եմ Ռուսաստանի լավագույն ֆուտբոլիստներից մեկը: Նա առանց այդ էլ ֆանտաստիկ կարիերա է արել, իսկ եթե վնասվածքներ չլինեին, նա կարող էր աշխարհի ցանկացած թիմում խաղալ: Ես առաջարկեցի մասնակցել թիմի հավաքին, բայց Մարատն ասաց, որ չի ուզում վատ մարզավիճակում հայտնվել տղաների մոտ և ինքնուրույն կպատրաստվի», -ասել է Արարատի նախագահ Վալերի Հովհաննիսյանը:

Российское издание Championat.com рассказало о новом московском футбольном клубе «Арарат», который был основан в марте 2017 года, и в настоящее время готовится к дебюту на профессиональном уровне.
По мнению издания, подбор игроков у «Арарата» солиднее, чем у ереванского собрата, бравшего золото Советского Союза и Армении.
«У каждого второго новобранца юного столичного клуба хотя бы один примечательный фактик в биографии да найдётся. Иным целые статьи в «Википедии» посвящены, с десятками гиперссылок и примечаний. Допустим, бывший «армеец» Ревякин в 16 лет дебютировал в РФПЛ, а первый мяч пропустил от корифея мирового футбола Это’О. Защитники Кацалапов с Таракановым в «Торпедо» на хорошем счету были. Хавбек Фомин чемпионат Европы по юношам выигрывал, а его коллега Ребко привлекался в национальную команду Хиддинком. За спиной у Лебеденко три с половиной сотни матчей в чемпионате страны, нападающий Давыдов жёг на поле и в микст-зонах… Много, много опытных людей собралось в российском «Арарате» «под задачу». Но даже среди этой бывалой компании особняком стоят двое – Павлюченко и Измайлов. Первый ради участия в новом проекте отложил окончание карьеры, тогда как второй её после паузы длиной в несколько месяцев и непростых размышлений возобновил. Выходит, стоящее начинание, коль скоро такие мастера – в деле», – говорится в сообщении.
30 мая стало известно, что московский футбольный клуб «Арарат» подписал контракт с экс-нападающим сборной России Романом Павлюченко.
«Не согласен, что Измайлов с Павлюченко пришли к нам доигрывать и лишь из-за денег. У них ещё достаточно спортивной мотивации. С каждым я беседовал, и у каждого увидел желание добиться результата с командой, помочь клубу в развитии. С обоими не составило труда найти общий язык. С Маратом, например, за три дня обо всём договорились. Считаю Измайлова одним из топ-футболистов России. У него и так фантастическая карьера, а если бы не травмы, он смог бы заиграть в любой команде мира. Я предлагал ему провести сбор с командой, на что Марат честно ответил: «Не хочу предстать перед ребятами не в форме. Я сам подойду, подготовлюсь», – сказал президент «Арарата» Валерий Оганесян.
Премьера клуба в ПФЛ запланирована на 19 июля. В этот день Павлюченко, Измайлов и компания навестят «Зоркий».
«Таких видных гостей на стадионе Красногорска, наверное, ещё не видели. Серьёзный повод последить за второй лигой», – отмечает издание.