ՌԴ Պետական դուման երրորդ ընթեցմամբ ընդունել է օրինագիծը, որով թույլատրվում է Ղրղզստանի քաղաքացիներին որպես վարորդ աշխատել Ռուսաստանում առանց ՌԴ վարորդական իրավունքներ ստանալու:
Փաստաթղթի օգտին քվեարկել է 363 պատգամավոր, դեմ քվեարկող չի եղել, 3-ը ձեռնպահ է մնացել:
Ավելի վաղ պատգամավորները Ղրղզստանի համար բացառություն անելու հարցում ստացել էին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հավանությունը: ՌԴ-ում որպես պրոֆեսիոնալ վարորդներ կկարողանան աշխատել բոլոր այն երկրների քաղաքացիները, որտեղ, ինչպես Ղրղզստանում, ռուսերենը պետական լեզվի կարգավիճակ ունի, գրում է Meduza-ն:
Օրենքն ուժի մեջ կմտնի նախագահի ստորագրումից և հրապարակվելուց հետո:
Հունիսի 1-ից ՌԴ-ում ներգաղթյալ վարորդները այլևս չեն կարող որպես վարորդ աշխատել, եթե չունեն ՌԴ վարորդական իրավւնոք: Այսուհետ ՌԴ-ում որպես վարորդ աշխատող օտարերկրացիները պետք է ռուսական նմուշի վարորդական իրավունք ունենան, որի բացակայության դեպքում 50.000 ռուբլի տուգանք է սպառնում խախտողին:
Ընթերցեք նաև. Հայ վարորդները չեն կարողանում աշխատել ՌԴ-ում. ՀՀ վարորդական իրավունքի վկայականում «սխալ կա»

Государственная дума приняла в третьем чтении законопроект, который разрешает гражданам Киргизии работать в России водителями без получения российских прав. За документ проголосовали 363 депутата, против не выступил никто, трое воздержались.
Ранее депутаты заручились поддержкой президента России Владимира Путина, чтобы сделать для Киргизии исключение. Работать в России профессиональными водителями смогут граждане любых стран, где, как и в Киргизии, русский язык признан государственным, пишет Meduza.
Закон вступит в силу сразу после подписания президентом и опубликования.
C 1 июня вступил в силу запрет на работу для водителей-мигрантов, не имеющих российских прав. Он обязывает всех иностранцев, которые работают водителями, иметь российские национальные водительские удостоверения. При отсутствии таковых нарушителю грозит штраф в 50 тысяч рублей.