14 Հուլիս 2017 - 13:39 AMT
ՌԴ և Հայաստանի միացյալ զորախմբի հրամանատարության և գլոբալ որոշումներ կայացնելու իրավունքը ես կվերապահեի միայն ռուսական կողմին, ոչ թե համատեղ իրականացմանը: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ազատական ժողովրդավարական կուսակցության նախագահ Վլադիմիր Ժիրինովսկին հուլիսի 14-ին ՌԴ Պետդումայում միացյալ զորախմբի մասին ՀՀ հետ համաձայնագրի վավերացման վերաբերյալ քննարկումների ժամանակ:
Հուլիսի 14-ին ՌԴ Պետդուման վավերացրել է միացյալ զորախմբի մասին ՀՀ հետ համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է 2016-ի նոյեմբերի 30-ին Մոսկվայում:
«Դա պետք է լինի ՌԴ Գլխավոր շտաբի և մեր երկրի գերագույն գլխավոր հրամանատարի իրավասության շրջանակում»,-ասել է ռուսաստանցի քաղաքական գործիչը:
Բացի այդ նա ասել է, որ Ռուսաստանը պետք է հզորացնի խմբավորումը Հայաստանում ավելի արդյունավետ զսպելու համար հնարավոր ռազմական բախումներն այլ երկրների հետ: Վլադիմիր Ժիրինովսկին նշել է, որ ՌԴ-ն պետք է վերանայի միացյալ խմբավորման ծավալման և կիրառման մասին որոշումների կայացման դրույթը:
Ըստ ընդունված կարգի որոշումը կայացնում են ՌԴ և ՀՀ ԶՈւ գերագույն գլխավոր հրամնատարները համատեղ:
«ՌԴ և Հայաստանի միացյալ զորախմբի հրամանատարության և գլոբալ որոշումներ կայացնելու իրավունքը ես կվերապահեի միայն ռուսական կողմին: Դա պետք է լինի ՌԴ Գլխավոր շտաբի և ՌԴ ԶՈւ գերագույն գլխավոր հրամանատարի իրավասության ներքո»,-ասել է Ժիրինովսկին, ասվում է կուսակցության պաշտոնական կայքում:
«Հայաստանը մեր պաշտպանության երկրորդ էշելոնն է: Եվ միշտ է այդպես եղել: Մեր հարյուրավոր, հազարավոր զինծառայողներ են այնտեղ կռվել, պաշտպանել սահմանները, զոհվել այնտեղ»,-ասել է նա:
Միացյալ զորախմբի խնդիրներն են. ՌԴ և ՀՀ դեմ զինված հարձակման (ագրեսիայի) անմիջական նախապատրաստման բացահայտումն ու հետ մղումը, երկու պետությունների ցամաքային սահմանի պաշտպանությունը պատասխանատվության հաստատված սահմաններում, մասնակցությունը ՌԴ և ՀՀ պետական սահմանի պաշտպանությանն օդատիեզերական տարածքում, մասնակցությունը զորքերի և կրիտիկական կարևորության օբյեկտների հակաօդային պաշտպանությանը:
Միացյալ զորախմբի կառավարման համար ստեղծվում է միացյալ հրամանատարություն: Միացյալ զորախմբի ծավալման և կիրառման մասին որոշումն ընդունվում է ՌԴ և ՀՀ գերագույն գլխավոր հրամանատարների կողմից համատեղ: Համաձայնագիրը կնքված է 5 տարով՝ հետագայում ևս մի քանի անգամ 5 տարով երկարացնելու հնարավորությամբ:

Я бы оставил право командования и принятия глобальных решений по группировке за Россией, а не совместно с другой стороной. Об этом заявил лидер ЛДПР Владимир Жириновский, комментируя ратифицикацию соглашения об объединенной группировке войск России и Армении.
Жириновский сообщил, что с Арменией у России всегда были крепкие дружеские отношения, выгодные обеим странам.
Соглашение с Арменией об объединенной группировке войск было подписано в Москве 30 ноября 2016 года.
«Армения наш второй эшелон обороны. И так было всегда. Сотни, тысячи наших солдат там бились, защищали рубежи, гибли там. Армения всегда была нам благодарна, именно там началось давление на армян со стороны Турции, межнациональная борьба. И Европа молчала, вступилась только Россия. Когда вырезали армян, запад слова не сказал, только наши правители поддержали. И сейчас вот у нас есть общее пространство обороны между Россией и Арменией, укрепляющее безопасность двух государств и в дальнейшем соглашение будем продлять», – заявил председатель ЛДПР.
Кроме того, лидер ЛДПР считает, что России нужно увеличивать группировку в Армении для более эффективного сдерживания возможных военных конфликтов со стороны прочих стран.
Жириновский уточнил, что России необходимо пересмотреть механизм принятия решений о развертывании и применении объединенной группировки.
«Я бы оставил право командования и принятия глобальных решений по группировке за Россией. А не совместно с другой стороной. Это должно быть в компетенции Генштаба РФ и верховного Главнокомандующего нашей страны», – подчеркнул председатель ЛДПР.