Անարդյունք են ավարտվել Սիրիայի պատերազմի դադարեցման շուրջ հերթական բանակցությունները: ՄԱԿ հովանու ներքո Ժնևում անցկացվող բանակցությունների հերթական, արդեն 7-րդ փուլը, ակնկալվող բեկումը չի գրանցել: Այդ մասին հուլիսի 15-ին հայտարարել է Սիրիայի գծով ՄԱԿ հատուկ ներկայացուցիչ Ստեֆան դե Միստուրան:
Նա հույս է հայտնել, որ բանակցությունների հաջորդ փուլում, որը նախատեված է սեպտեմբերին, հակամարտության կողմերը համաձայն կլինեն գոնե բանակցությունների նույն սեղանի շուրջ նստել, գրում է Deutsche Welle-ն:
Մինչ օրս Սիրիայի կառավարության և ապստամբների ներկայացուցիչները Ժնևում շփվում են միջնորդների օգնությամբ: Ըստ Դե Միստուրայի, Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի պատվիրակությունը անցումային փուլի մասին բանակցելու ոչ մի պատրաստակամություն չի հայտնել: Մինչդեռ գլխավոր ընդդիմադիր «Գերագույն բանակցային կոմիտե» խումբը ջանում է հասնել քաղաքական անցումային գործընթացի և դրանով իսկ նախագահ Ասադի լիազորությունների կասեցման մասին հարցի քննարկմանը:
Սիրիական հակամարտության կարգավորմանն են ուղղված նաև Աստանայում ՌԴ, Թուրքիայի և Իրանի միջնորդությամբ պարբերաբար կազմակերպվող բանակցությունների մասնակիցների ջանքերը, սակայն այդ փորձերը ևս չեն հանգեցնում սիրիական հակամարտության կասեցմանը:

Безрезультатно закончилась очередная попытка добиться прекращения войны в Сирии. Новый, уже седьмой, раунд переговоров в Женеве под эгидой ООН не принес ожидаемого прорыва. Об этом 15 июля сообщил спецпредставитель ООН по Сирии Стаффан де Мистура.
Он выразил надежду на то, что в следующем раунде диалога, запланированном на сентябрь, стороны конфликта согласятся хотя бы вместе сесть за один стол, передает Deutsche Welle.
До сих пор представители правительства Сирии и повстанцев общались друг с другом в Женеве через посредников. По словам де Мистуры, делегация президента Сирии Башара Асада не проявила ни малейшей готовности вести переговоры о переходном этапе. Между тем главная оппозиционная группа в Сирии – «Верховный переговорный комитет» добивается обсуждения политического переходного процесса и тем самым – вопроса о прекращении правления Асада.
Усилия, направленные на урегулирование конфликта в Сирии, прилагают и участники переговоров в столице Казахстана Астане при посредничестве России, Турции и Ирана. Но и эти попытки тоже не привели к прекращению сирийской войны.