17 Հուլիս 2017 - 07:11 AMT
Բասկետբոլի Մ 16 տարեկանների Հայաստանի հավաքականը պատրաստվում է հուլիսի 22-30-ն Անդորայում կայանալիք Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությանը: Թիմի ավագ մարզիչ Արեգ Վաթյանը հայտնել է, որ հուլիսի 17-ին մեկնելու են Թբիլիսի: Այնտեղ ընկերական հանդիպում կանցկացնեն Վրաստանի իրենց հասակակիցների հետ:
«Այս պահին թիմը լիովին պատրաստ չէ: Տղաները շատ կարճ ժամանակ են միասին մարզվում և համատեղ խաղային փորձ չունեն: Ընկերական խաղեր ենք անցկացնում` այդ բացը լրացնելու համար: Նախորդ տարվա թիմից երեք բասկետբոլիստ է մնացել, մյուսները նորեկներ են:
Թբիլիսիում նաև երկու մարզում կունենանք, ապա կմեկնենք Անդորա», – ասել է Վաթյանը, հայտնում է ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
«Առաջին խաղը Ջիբրալթարի հավաքականի հետ է: Նրանց թիմում հանդես են գալու մի քանի բասկետբոլիստներ Մ 18 տարեկանների հավաքականից: Մոլդովան իր թիմն ուժեղացրել է ռուս խաղացողներով, Անդորան` իսպանացիներով, Կիպրոսը` հույներով: Այնպես որ` C դիվիզիոնում թույլ թիմ չկա», -նշել է Վաթյանը:
Մ 16 տարեկանների Հայաստանի հավաքականի կազմում ընդգրկվել են` Դավիթ Քարամյանը, Լևոն Վաթյանը, Հովհաննես Պողոսյանը, Արսեն Արստամյանը, Աշոտ Հակոբյանը, Յուրա Հարությունյանը, Գևորգ Ղազանչյանը (բոլորը` Հայաստան), Գեորգի Շախնազարովը, Նիկիտա Գալցևը, Ալեքսեյ Չիժենոկը (Ռուսաստան), Սամվել Բունիաթյանը (Գերմանիա), Միկիա Ավեդյանը (Իրան):
Սամվել Բունիաթյանն այժմ մարզվում է թիմից առանձին` Գերմանիայում: Նա Արեգ Վաթյանից ստացել է բոլոր հանձնարարությունները և հավաքականին միանալու է մրցավայրում:

17 Июль 2017 - 08:55 AMT
Сборная Армении по баскетболу до 16 лет готовится к чемпионату Европы в дивизионе «С», который пройдет с 22 по 30 июля в Андорре. Об этом сообщил старший тренер Арег Ватян, передает НОК Армении.
Он сообщил, что армянская сборная 17 июля отправилась в Тбилиси, где проведет товарищескую встречу с ровесниками из сборной Грузии.
«На данный момент команда не готова полностью. Ребята очень короткое время тренируются вместе и не имеют совместный игровой опыт. Для восполнения этого пробела проводим товарищеские игры. От прошлогодней команды осталось три баскетболиста, остальные – новички.
В Тбилиси также проведем две тренировки и отправимся в Андорру», – сказал Ватян.
Тренер отметил, что его подопечные уступают в классе своим соперникам. По его словам, они попробуют с честью выступить и высоко держать командный дух.
«Первая игра со сборной Гибралтара. В их команде выступят несколько игроков из сборной до 18 лет. Молдова усилила свою команду русскими игроками, Андорра – испанцами, Кипр – греками. Так что, в дивизионе «С» нет слабых команд», – отметил Ватян.
В состав сборной Армении до 16 лет вошли: Давид Карамян, Левон Ватян, Оганес Погосян, Арсен Арстамян, Ашот Акопян, Юра Арутюнян, Геворг Казанчян (все – Армения), Георгий Шахназаров, Никита Гальцев, Алексей Чиженок (Россия), Самвел Буниатян (Германия), Микия Аведян (Иран). Самвел Буниатян сейчас тренируется отдельно от команды в Германии. Он получил от Арега Ватяна все задания и присоединится к сборной на месте соревнования.