18 Հուլիս 2017 - 06:47 AMT
ԱՄՆ-ն մտադիր է Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանել Թեհրանի կողմից սեփական հրթիռային ծրագիրը զարգացնելու և «թշնամական գործունեության» պատճառով: Այդ մասին հայտնում են արևմտյան լրատվամիջոցները ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի պաշտոնյայի վրա հղումով:
«Իրանը շարունակում է ամենամեծ սպառնալիքը մնալ ԱՄՆ շահերին և տարածաշրջանային կայունությանը», -ասել է ամերիկացի պաշտոնյաներից մեկը, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Նա նաև մատնանշել է պատժամիջոցների սահմանման պատճառները, այդ թվում «բալիստիկ հրթիռների զարգացման ու տարածման ծրագիրը, աջակցուրթյունն ահաբեկչությանն ու մասնակցությունը Սիրիայում կատարվող վայրագություններին»:
Մինչդեռ Թրամփն ու կառավարական պաշտոնյաները խոստովանում են, որ Իրանը կատարում է իր պարտավորությունները Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ միջազգային միջնորդների վեցյակի հետ համաձայնագրի շրջանակում, որը ձեռք է բերվել 2015-ին: Այդ մասին ասվում է պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի Կոնգրեսին ներկայացված զեկույցում:

18 Июль 2017 - 06:17 AMT
США планирует ввести в отношении Ирана новые экономические санкции в связи с развитием Тегераном своей ракетной программы и «враждебной деятельностью», сообщают западные СМИ со ссылкой на чиновников администрации президента США Дональда Трампа.
«Иран остается одной из самых больших угроз интересам США и региональной стабильности», -сказал один из американских чиновников, передает Интерфакс.
Он также назвал причины введения новых санкций, среди которых «развитие и распространение программы баллистических ракет, поддержка терроризма и соучастие в зверствах, происходящих в Сирии».
При этом Трамп и правительственные чиновники признают, что Иран выполняет свои обязательства в рамках соглашения по иранскому атому, достигнутому между «шестеркой» международных посредников и Тегераном в 2015 году. Об этом говорится в отчете госсекретаря Рекса Тиллерсона перед Конгрессом.