18 Հուլիս 2017 - 07:29 AMT
Ճապոնացի բժիշկ Սիգեկի Հինոհարան, որը շարունակում էր աշխատել նաև 100-ամյա հոբելյանից հետո և դարձել էր ակտիվ երկարակեցության խորհրդանիշներից մեկը երկրում, վախճանվել է Տոկիոյում 106 տարեկանում:
Հինոհարան Սբ Ղուկասի միջազգային կլինիկայի գլխավոր բժիշկն էր, տնօրենների խորհրդի նախագահը, պատվավոր գլխավոր բժիշկը: Նա հատկապես ճանաչված դարձավ 90 տարեկանում, երբ հրապարկեց «Ապրել հմտությամբ» էսսեն, որի տպաքանակը գերազանցել է 1,2 մլն:
Համարվում է, որ 1954-ին ներմուծված ամենամյա համալիր ստուգումների համակարգը դարձրեց Ճապոնիան երկարակյացների երկիր:
Նա առաջիններից մեկն էր, ով ապացուցեց կապը առողջ ապրելակերպի, դրական հայացքների ու ակտիվ երկարակեցության միջև:
«Ես իմ առաքելությունն եմ համարում փոխանցել գիտելիքներս ոչ միայն ֆիզիկական առողջությունը, այլ նաև առողջ հոգին պահպանելու մասին»,-ասել է նա 2005-ին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին NHK-ի վրա հղումով:
88 տարեկանում նա սցենար է գրել մյուզիքլի համար և ինքը հանդես եկել որպես դերասան: 90 տարեկանում նա իրականացրեց իր երազանքն ու ղեկավարեց նվագախումբը: Երաժշտական երեկոները նա վարում էր հիվանդանոցում իր հիվանդների համար: Նա 2016-ին շատ ճոխ նշեց իր 105-ամյակը՝ հյուրերի հետ ճամփորդելով Թայվան:

18 Июль 2017 - 07:08 AMT
Японский врач Сигэаки Хинохара, практиковавший после своего 100-летнего юбилея и являвшийся в Японии символом активного долголетия, скончался в Токио на 106-м году жизни.
Хинохара был главным врачом Международной клиники Святого Луки, председателем совета директоров, почетным главным врачом. Особую известность он приобрел после того, как в 90 лет опубликовал эссе «Жить с умением», тираж которого превысил 1.2 миллиона экземпляров. Особое внимание он уделял командному подходу в лечении, для чего занимался образованием и воспитанием кадров медсестер. Он стал одним из первых, кто доказал связь между здоровым образом жизни, позитивным взглядом на жизнь и активным долголетием.
«Своей миссией я считаю передать знания о том, как сохранить не только здоровье физическое, но и здоровую душу», — сказал он в одном из своих интервью в 2005 году, передает РИА Новости со ссылкой на NHK.
В возрасте 88 лет он написал сценарий для мюзикла и сам выступил в нем в качестве актера. В 90 лет осуществил свою мечту и встал за дирижерский пульт оркестра. Музыкальные вечера он проводил и в больнице для своих пациентов. Он пышно отпраздновал свой 105-летний юбилей осенью прошлого года, ради чего вместе с гостями совершил путешествие на Тайвань.