19 Հուլիս 2017 - 08:29 AMT
«Իսլամական պետության» գրոհայիններն ականապատել են սիրիական Ռասաֆա ուրվական քաղաքի պատմական հուշարձանները, որի նշանակությունը համարժեք է Պալմիրային: Այդ մասին հայտարարել է թանգարան քաղաքի վարչակազմի ներկայացուցիչ Աբդուլ Վիթարը:
«Դեռ 2 շաբաթ առաջ քաղաքը ԻՊ գրոհայինների ձեռքում էր, Սիրիայի կառավարական բանակի մարտիկները ռուսական օդուժի օգնությամբ աշխարհին վերադարձրեցին այդ հին քաղաքը, որը ավելի քան 1500 տարեկան է»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ նահանջող գրոհայիններն ականապատել են քաղաքի պատմական հուշարձանների մեծ մասը՝ քաղաքի դարպասները, միջնաբերդը, Սբ Սերգիի մայր տաճարը, ջրի համար նախատեսված անտիկ դարաշրջանի կառույցները, ամրոցի պատն ու աշտարակները, այդ ամենն այժմ ականապատված է, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Պատերազմից առաջ քաղաքը Ռաքքա գավառի ուխտագնացության կենտրոնն էր՝ ըստ ավանդազրույցի, հենց այստեղ է գլխատվել հռոմեացի լեգիոներ քրիստոնյա Սերգիյը, որը սուրբ է համարվում ուղղափառ և կաթոլիկ եկեղեցիներում:
Թանգարան քաղաքի գնդակոծության վտանգ մինչ օրս կա՝ սիրիական բանակի ր ապստամբների շփման գիծն անցնում է 25 կմ հեռավորության վրա, սակայն պատմաբանը վստահ է, որ հնագետներն ու գիտնականները կկարողանան Ռասաֆա այցելել ձմռանը՝ սակրավորները կսկսեն ականազերծել քրիստոնեական սրբություններն արդեն առաջիկայում:

19 Июль 2017 - 09:44 AMT
Боевики «Исламского государства» заминировали многие исторические памятники в городе-призраке Расафа, ценность которого равнозначна знаменитой Пальмире. Об этом рассказал журналистам сотрудник администрации города-музея Абдула Витар.
«Еще две недели назад Расафа была во власти боевиков ИГ, бойцы сирийской правительственной армии при поддержке российской авиации вернули миру это древний город, которому более полутора тысяч лет», — сказал сотрудник администрации, передает РИА Новости.
Он отметил, что отступающие боевики заминировали большинство исторических объектов Расафы.
«Городские ворота, цитадель, кафедральный собор Святого Сергия, базилика и античные емкости для воды, крепостные стены и башни — сейчас все это заминировано», — сетует он.
Витар напомнил, что до войны город был центром паломничества провинции Ракка, которую посещали десятки тысяч верующих: именно здесь, по преданию, был казнен римский легионер-христианин Сергий, почитаемый святым в православной и католической церквях.
Опасность обстрела города-музея существует до сих пор — линия соприкосновения сирийской армии с боевиками пока проходит в 25 километрах, но историк уверен, что археологи и ученые смогут посетить Расафу уже в предстоящие зимние месяцы — саперы начнут разминирование христианских святынь в ближайшее время.