19 Հուլիս 2017 - 11:08 AMT
Արցախի Հանրապետության նախագահ է վերընտրվել Բակո Սահակյանը: Քվեարկությունը տեղի է ունեցել խորհրդարանի հուլիսի 19-իհատուկ նիստի ժամանակ:
Արցախի Ազգային ժողովի հատուկ նիստին մասնակցել է 32 պատգամավոր։ Նրանցից 28-ը նախապես հայտարարել է, որ քվեարկելու է Բակո Սահակյանի օգտին, իսկ 4 պատգամավոր քվեարկել է ընդդիմադիր թեկնածու, «Շարժում 88» խմբակցության ղեկավար, Ստեփանակերտի նախկին քաղաքապետ Էդուարդ Աղաբեկյանի օգտին:
Արցախի նոր Սահմանադրությամբ 2017-2020թթ. երկրի համար անցումային փուլ է, որի ընթացքում օրենսդրությունն ու կառավարման կարգը պետք է համապատասխանեցվեն նախագահական կառավարման մոդելին:

Национальное собрание Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) 19 июля на специальном заседании избрало президентом Бако Саакяна.
На должность президента Арцаха также претендовал экс-мэр Степанакерта Эдуард Артаваздович Агабекян (от фракции «Движение-88»).
На заседании присутствовали 32 депутата. Кандидатуру Бако Саакяна поддержали 28 из них, еще 4 проголосовали за избрание Эдуарда Агабекяна.
В начале специального заседания выступили кандидаты, представив свои программы. Затем состоялось тайное голосование.
Национальное Собрание НКР избрало президента на переходный период: он будет пребывать в этой должности до истечения срока полномочий действующего НС – до 2020 года. Лишь после этого состоятся общенародные выборы президента Нагорного Карабаха.