20 Հուլիս 2017 - 12:30 AMT
Ադրբեջանում 3 տարվա ազատազրկման դատապարտված ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի հնարավոր արտահանձնումը Կրեմլի թեման չէ: Այդպիսի հայտարարություն է արել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Բլոգերի փաստաբան Էդուարդ Չերնինը հայտարարել էր, որ ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը կարող է արտահանձնվել ՌԴ, Իսրայել կամ Ուկրաինա, քանի որ այդ երկրների քաղաքացիություն ունի:
«Ոչ, դա Կրեմլի թեման չէ»,-հայտարարել է Պեսկովը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Կրեմլում հետևում են այդ թեմային և պնդելու են բլոգերի արտահանձնման հարցում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հուլիսի 20-ին Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանը դատապարտել է Ալեքսանդր Լապշինին 3 տարվա ազատազրկման:

20 Июль 2017 - 12:21 AMT
Возможная экстрадиция блогера Александра Лапшина, гражданина России и Израиля, приговоренного судом в Баку к трем годам лишения свободы, не является темой Кремля. Об заявил пресс-секретарь главы российского государства Дмитрий Песков.
«Нет, это не тема Кремля», — заявил Песков в ответ на вопрос, следят ли в Кремле за этой темой и будут ли настаивать на его экстрадиции, передает РИА Новости.
Экстрадиция блогера Александра Лапшина, гражданина России и Израиля, приговоренного судом в Баку к трем годам лишения свободы, возможна, в частности в Россию, Израиль или на Украину. Об этом заявил адвокат блогера Эдуард Чернин