21 Հուլիս 2017 - 11:20 AMT
Իրաքի զինված ուժերը 20.000 զոհ ու վիրավոր են ունեցել Մոսուլիազատագրման ընթացքում: Այդ մասին հայտարարել է Իրաքի փոխնախագահ Նուրի ալ Մալիկին:
Ըստ նրա, Իրաքի զինված ուժերը «աշխատել են չքանդել քաղաքն ավելի, քան անհրաժեշտ է պատերազմական պայմաններում»:
«Բոլորը գիտեին, որ ճակատամարտը կարող է ձգձգվել, արդյունքում այն 9 ամիս տևեց: Կարելի էր շրջափակել քաղաքը, սակայն խնդիրն այն էր, որ բնակիչները կտառապեին սովից: Ռազմական կորուստները, ճիշտն ասած, հսկայական են՝ մոտ 20.000 զոհ և վիրավոր ԶՈւ և ոստիկանության շրջանում: Հաղթանակը վերջնական չէ՝ քաղաքում դեռ մնում են ահաբեկիչների թաքստոցներ, ընդհատակյա օղակներ կան նաև Դիյալում»,-ասել է փոխնախագահը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ավելի քան 40.000 խաղաղ բնակիչ է զոհվել իրաքյան Մոսուլն «Իսլամական պետության» գրոհայիններից ազատագրելու ընթացքում:Իրաքի վարչապետն ավելի վաղ պաշտոնապես հայտարարել էր Մոսուլում «Իսլամական պետության» հանդեպ տարած հաղթանակի մասին: Գրոհայիններն ավելի քան 3 տարի վերահսկում էին Մոսուլը: Ամերիկացի գեներալ Սթիվեն Թաունսեդն իր հերթին հայտարարել է, որ գրոհայիններից Մոսուլի ամբողջական ազատագրման համար ևս մի քանի շաբաթ կպահանջվի: Մոսուլի ազատագրման գործողությունը սկսվել է 2016-ի հոկտեմբերին:

21 Июль 2017 - 10:56 AMT
Иракские вооруженные силы при штурме Мосула потеряли 20 тысяч убитыми и ранеными. Об этом заявил вице-президент Ирака Нури аль-Малики, передает РИА Новости.
По его словам, иракские ВС «старались не разрушить город больше, чем было необходимо в рамках войны».
«Все исходили из того, что битва может затянуться, в итоге она длилась девять месяцев. Можно было окружить город, но проблема была в том, что жители его пострадали бы от голода. Военные потери, честно говоря, огромные — около 20 тысяч погибших и раненых в ВС, полиции. Эта победа не окончательная: в городе все еще остаются небольшие карманы, где укрылись террористы, спящие ячейки есть также в Дияле»,- сказал вице-президент Ирака.
Ранее стало известно, что за время боев в Мосуле погибли около 40 тысяч мирных жителей.
Операция по освобождению Мосула от боевиков террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) началась в октябре 2016 года. В ней были задействованы армейский спецназ, федеральная полиция, силы быстрого реагирования, отряды курдского ополчения и вооруженные силы Ирака. Поддержку с воздуха оказывала авиация международной коалиции во главе с США. Официально об освобождении города было объявлено 9 июля.