Հուլիսի 21-ին կտրուկ սրվել է իրավիճակը Երուսաղեմի Տաճարի լեռան շուրջ՝ բախումների վերաճելով պաղեստինցիների և իսրայելցիների միջև, որի հետևանքով կան զոհեր և վիրավորներ:
Արևելյան Երուսաղեմում և Հորդանանի Արևմտյան ափին բախումների հետևանքով զոհվել է 3 պաղեստինցի, 400-ը՝ վիրավորվել է, մի մասը ծայրահեղ ծանր վիճակում է: Այդ մասին հայտնել է Պաղեստինի ինքնավարության առողջապահության նախարարությունը:
Բողոքները բռնկվել են այն պատճառով, որ Իսրայելը հրաժարվել է հանել մետաղաորսիչները Տաճարի լեռան մուտքի մոտ, որոնք տեղադրվեցին, երբ արաբները 3 իսրայելցի ոստիկանի սպանեցին Երուսաղեմի պատմական թաղամասում: Խուսափելու համար անկարգություններից՝ Իսրայելի իշխանությունները նաև որոշել են արգելել երիտասարդ պաղեստինցիների մուտքը սրբավայր՝ այսուհետ Տաճարի լեռան վրա կարող են աղոթել միայն 50-ից բարձր տարիքով տղամարդիկ և կանայք, գրում է Deutsche Welle-ն:
Չնայած, իսրայելցի ոստիկանները սահմանափակվել են առանձին ստուգումներով, Պաղեստինի հոգևոր առաջնորդները կոչ էին արել մահմեդականներին հուլիսի 21-ին չայցելել Տաճարի լեռ, փոխարենը նամազ անելով Հին քաղաքի դարպասների մոտ: Հարյուրավոր պաղեստինցիներ լսեցին այդ կոչը, սակայն ոմանք փորձեցին անցնել դարպասով՝ Տաճարի լեռ հասնելու համար: Երբ ոստիկանները թույլ չտվեցին, անկարգություններ սկսվեցին: Ոստիկանությունը ցուցարարների դեմ արցունքաբեր գազ կիրառեց և հրազեն:
Բախումներ են տեղի ունեցել նաև Հորդանանի արևմտյան ափին, որտեղ Իսրայելի մուտքի արտոնագիր չունեցող պաղեստինցիներն աղոթքի են հավաքվել բանակային պատնեշների մոտ: Պաղեստինցիները քարեր են նետել ոստիկանների և զինվորականների ուղղությամբ և պայթուցիկով շշեր: Պաղեստինի ինքնավարության նախագահ Մահմուդ Աբբասը կոչ է արել ԱՄՆ-ին անհապաղ միջամտել և նպաստել ճգնաժամի կարգավորմանը:

22 Июль 2017 - 06:27 AMT
Конфликт между палестинцами и израильтянами вокруг Храмовой горы в Иерусалиме 21 июля резко обострился и привел к многочисленным жертвам.
В результате столкновений в Восточном Иерусалиме и на Западном берегу реки Иордан погибли трое палестинцев, еще около 400 были ранены, некоторые из них находятся в критическом состоянии, сообщило министерство здравоохранения Палестинской автономии.
Протесты вспыхнули из-за отказа Израиля убрать металлодетекторы на входе на Храмовую гору, установленные на после того, как арабские израильтяне застрелили трех израильских полицейских в исторической части Иерусалима. В попытке избежать беспорядков израильские власти также решили допускать на пятничную молитву на Храмовую гору лишь мужчин старше 50 лет и женщин, пишет Deutsche Welle.
Несмотря на то, что израильские полицейские ограничивались выборочными проверками, палестинские религиозные лидеры призвали мусульман не ходить 21 июля на Храмовую гору, а вместо этого совершить молитву перед воротами Старого города. Сотни палестинцев последовали этому призыву, однако некоторые попытались пройти через ворота, чтобы попасть на Храмовую гору. Когда полицейские не позволили им этого, начались беспорядки. Полиция применила против протестующих слезоточивый газ и огнестрельное оружие.
Столкновения произошли и на Западном берегу реки Иордан, где мусульмане, не имеющие разрешения на въезд в Израиль, собрались на молитву возле армейских заграждений. Палестинцы бросали в полицейских и солдат камни и бутылки с зажигательной смесью. Президент Палестинской автономии Махмуд Аббас призвал США незамедлительно вмешаться с целью урегулирования кризиса.