22 Հուլիս 2017 - 07:17 AMT
Պաղեստինի ինքնավարության ղեկավար Մահմուդ Աբբասը հայտարարել է, որ Պաղեստինը սառեցնում է բոլոր կապերն Իսրայելի հետ: Այդ հայտարարությունն արվել է հուլիսի 21-ին ինքնավարության ղեկավարության արտահերթ խորհրդակցությունից հետո:
Ըստ Մահմուդ Աբբասի, որոշումն ուժի մեջ կմնա այնքան ժամանակ, քանի դեռ Իսրայելը չի չեղարկել անվտանգության միջոցները Երուսաղեմի Տաճարի լեռան վրա, գրում է Deutsche Welle-ն:
Հուլիսի 16-ին Իսրայելի իշխանությունները մետաղաորսիչ սարքեր են տեղադրել Տաճարի լեռան ճանապարհին Երուսաղեմի Հին քաղաքում ոստիկանների վրա արաբների հարձակումից հետո: «Քանի որ հատվել է կարմիր գիծն ու Տաճարի լեռան վրա ինքնաձիք զենք է կիրառվել, անհրաժեշտ է փոխել անվտանգության կանոնները»,-ասել էր Իսրայելի հեռուստատեսությամբ Իսրայելի ներքին գործերի նախարար Գիլադ Էրդանը:
Չնայած, իսրայելցի ոստիկանները սահմանափակվել են առանձին ստուգումներով, Պաղեստինի հոգևոր առաջնորդները կոչ էին արել մահմեդականներին հուլիսի 21-ին չայցելել Տաճարի լեռ, փոխարենը նամազ անելով Հին քաղաքի դարպասների մոտ: Հարյուրավոր պաղեստինցիներ լսեցին այդ կոչը, սակայն ոմանք փորձեցին անցնել դարպասով՝ Տաճարի լեռ հասնելու համար: Երբ ոստիկանները թույլ չտվեցին, անկարգություններ սկսվեցին: Ոստիկանությունը ցուցարարների դեմ արցունքաբեր գազ կիրառեց և հրազեն:Բախումներ են տեղի ունեցել նաև Հորդանանի արևմտյան ափին, որտեղ Իսրայելի մուտքի արտոնագիր չունեցող պաղեստինցիներն աղոթքի են հավաքվել բանակային պատնեշների մոտ: Պաղեստինցիները քարեր են նետել ոստիկանների և զինվորականների ուղղությամբ և պայթուցիկով շշեր:
Արևելյան Երուսաղեմում և Հորդանանի Արևմտյան ափին բախումների հետևանքով զոհվել է 3 պաղեստինցի, 400-ը՝ վիրավորվել է, մի մասը ծայրահեղ ծանր վիճակում է:

Глава Палестинской автономии Махмуд Аббас объявил, что палестинцы замораживают все контакты с Израилем. Это заявление он сделал 21 июля, после экстренного совещания руководства автономии.
По словам Аббаса, решение останется в силе до тех пор, пока Израиль не отменит меры безопасности, принятые на Храмовой горе в Иерусалиме, пишет Deutsche Welle.
Израильские власти 16 июля установили рамки металлодетекторов после вооруженного нападения трех арабов на полицейских в Старом городе Иерусалима. «Поскольку была пересечена красная черта и на Храмовой горе было использовано автоматическое оружие, правила безопасности необходимо изменить», – сообщил тогда в эфире израильского телевидения министр внутренней безопасности Израиля Гилад Эрдан.
Вечером 20 июля неподалеку от Храмовой горы палестинцы устроили беспорядки. Они бросали в полицейских камни и бутылки. Кроме того, мусульмане, не имеющие разрешения на въезд в Израиль, собрались на молитву возле армейских заграждений. Они тоже бросали в полицейских и солдат камни и бутылки с зажигательной смесью.
Всего в столкновениях погибли три палестинца, еще около 400 были ранены. Опасаясь обострения конфликта, власти Израиля запретили проход на пятничную молитву 21 июля мужчинам-мусульманам старше 50 лет.