22 Հուլիս 2017 - 07:30 AMT
ԱՄՆ Կոնգրեսը կարող է նոր հակառուսական պատժամիջոցներ սահմանել: ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցներ ենթադրող օրինագիծը կարող է ընդունել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հուլիսի վերջին օրը:
«Ակնկալում եմ, որ մենք Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանող օրինագիծը կընդունենք հաջորդ շաբաթ»,-ասել է իրազեկ աղբյուրը Կոնգրեսում:
Հունիսի 18-ին Politico թերթը ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմում աղբյուրի վրա հղումով գրել էր, որ Սպիտակ տունը մտադիր է դրդել հանրապետականներին օրինագծում նոր պատժամիջոցների վերաբերյալ ուղղումներ անել, որոնք շահավետ կլինեն Թրամփի վարչակազմին:
Հունիսի 14-ին 98 սենատոր 100-ից քվեարկել է ՌԴ դեմ պատժամիջոցների ընդլայնման օգտին: Եթե հաստատեն փաստաթուղթը, ամերիկյան ընկերություններն ու մասնավոր անձինք չեն կարողանա վարկավորել ռուսական բանկերն ավելի քան 14 օրով: Առաջարկվում է նաև սահմանափակել նավթագազային հատվածի ռուսական ընկերությունների ֆինանսավորումը: Բացի այդ, փաստաթուղթը սահմանափակում է պատժամիջոցները չեղարկելու նախագահի իրավունքը:

22 Июль 2017 - 07:11 AMT
Подразумевающий введение новых санкций против России законопроект может быть принят Палатой представителей Конгресса США в последюю неделю июля.
«Я ожидаю, что мы примем законопроект с санкциями против России на следующей неделе», — рассказал осведомленный источник в Конгрессе, передает ТАСС.
18 июня газета Politico со ссылкой на источник в аппарате президента США написала, что Белый дом планирует «подтолкнуть» республиканцев в палате представителей к внесению в законопроект о новых антироссийских санкциях поправок, выгодных администрации Трампа.
14 июня 98 сенаторов из 100 проголосовали за расширение санкций в отношении России. В случае утверждения документа американским компаниям и частным лицам будет запрещено кредитовать российские банки дольше чем на 14 дней. Также предлагается ограничить сроки финансирования российских компаний нефтегазового сектора. Кроме того, документ ограничивает право президента отменять санкции.