22 Հուլիս 2017 - 10:13 AMT
Իրաքյան բանակի զինվորականները «Իսլամական պետության» գրոհայիններից Մոսուլի ազատագրման ժամանակ գերեվարել են 16-ամյա մի գերմանուհու, որն ի թիվս այլ կանանց, կռվում էր ԻՊ շարքերում: Նա ձերբակալվել է: Այդ մասին հուլիսի 22-ին հայտնել է Դրեզդենի դատախազությունը:
«Նրա անձը հաստատվել է»,-ասել են դատախազությունում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Գերմանուհին նախկինում եղել է Դրեզդենի արվարձաններից մեկի՝ Պուլսնից քաղաքի բնակչուհի: Իրաքում ԳԴՀ դեսպանատան աշխատակիցներն աջակցություն են ցուցաբերում նրան:
16-ամյա աշակերտուհին անհետացել էր 2016-ի ամռանը՝ իսլամ ընդունելուց հետո: Ինչպես հայտնի դարձավ ավելի ուշ, նա համացանցի միջոցով նամակագրության մեջ էր ԻՊ գրոհայինի հետ:
ԶԼՄ-ների տվյալներով, Իրաքի զինվորականները Մոսուլի ազատագրման ժամանակ մոտ 20 իսլամիստի են ձերբակալել տարբեր երկրներից: Մինչ օրս ԳԴՀ իշխանությունները չէին հաստատել, որ նրանց թվում կա Գերմանիայի քաղաքացի, թեև չէին բացառում:

Иракские военные задержали в Мосуле при освобождении города от террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) 16-летнюю немку, воевавшую в числе других женщин на стороне ИГ. Об этом 22 июля сообщила прокуратура Дрездена.
«Ее личность установлена», – отметили в ведомстве, передает ТАСС.
Она проживала в саксонском городе Пульсниц под Дрезденом. Сейчас, по данным прокуратуры, сотрудники посольства ФРГ в Ираке оказывают ей помощь.
Школьница пропала летом 2016 года почти сразу после того, как приняла ислам. Как оказалось, она переписывалась в одном из онлайн-чатов с участниками ИГ. По данным СМИ, иракские военные во время освобождения Мосула задержали около 20 исламисток из разных стран. До сих пор власти ФРГ не подтверждали информацию, что среди них есть гражданка Германии, хотя и не исключали этого.