Հուլիսի 16-22-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում իրադրությունը հարաբերական հանգիստ է եղել: Հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 200 անգամ՝ հիմնականում կիրառելով տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ձեռնպահ են մնացել պատասխան գործողություններից և շարունակել իրականացնել մարտական դիրքերի հուսալի պահպանություն, հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Ըստ ՊԲ օպերատիվ տվյալների ամփոփագրի՝ 2017թ. 1-ին կիսամյակում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտվել է մոտ 9.000 անգամ, որի ընթացքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 121.000 կրակոց:

В период с 16 по 22 июля обстановка на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск была относительно спокойной. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (НКР, Карабаха).
ВС Азербайджана нарушили режим перемирия около 200 раз. Азербайджан применял в основном стрелковое оружие различного калибра.
Отмечается также, что передовые подразделения Армии обороны Арцаха воздерживались от ответных действий, продолжая осуществлять надежную оборону боевых позиций.
Согласно сводке оперативных данных Армии обороны Республики Арцах, за первое полугодие 2017 года на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил ВС Азербайджана нарушили режим перемирия около 9.000 раз.