24 Հուլիս 2017 - 10:34 AMT
Հորդանանի մայրաքաղաք Ամանում հարձակվել են Իսրայելի դեսպանատան վրա, որի հետևանքով 2 մարդ է զոհվել: Միջադեպը հրազենի և սառը զենքի կիրառմամբ տեղի է ունեցել հուլիսի 23-ին:
Ըստ որոշ տվյալների, զոհվածները Հորդանանի քաղաքացիներ են: Նշվում է, որ իսրայելցիներից մեկը դանակով հարված է ստացել կրծքին և կրիտիկական վիճակում է: Հարձակվողների քանակի և մյուս մանրամասների մասին տեղեկություններ չկան, գրում է Deutsche Welle-ն:
Միջադեպը տեղի է ունեցել Իսրայելի և Պաղեստինի ինքնավարության միջև հարաբերությունների սրման ֆոնին: Հորդանանի քաղաքացիներից շատերը ծագումով պաղեստինցիներ են: Հուլիսի 21-ին հազարավոր հորդանանցիներ են մասնակցել Իսրայելի դեմ բողոքի ակցիաներին՝ ջիհադի կոչ անելով:
Պաղեստինցիների և հորդանանցիների դժգոհության պատճառն Իսրայելի գործողություններն են Տաճարի լեռան վրա:
Հուլիսի 16-ին Իսրայելի իշխանությունները մետաղաորսիչ սարքեր են տեղադրել Տաճարի լեռան ճանապարհին Երուսաղեմի Հին քաղաքում ոստիկանների վրա արաբների հարձակումից հետո:
Պաղեստինի հոգևոր առաջնորդները կոչ էին արել մահմեդականներին հուլիսի 21-ին չայցելել Տաճարի լեռ, փոխարենը նամազ անելով Հին քաղաքի դարպասների մոտ: Հարյուրավոր պաղեստինցիներ լսեցին այդ կոչը, սակայն ոմանք փորձեցին անցնել դարպասով՝ Տաճարի լեռ հասնելու համար: Երբ ոստիկանները թույլ չտվեցին, անկարգություններ սկսվեցին: Ոստիկանությունը ցուցարարների դեմ արցունքաբեր գազ կիրառեց և հրազեն:Բախումներ են տեղի ունեցել նաև Հորդանանի արևմտյան ափին, որտեղ Իսրայելի մուտքի արտոնագիր չունեցող պաղեստինցիներն աղոթքի են հավաքվել բանակային պատնեշների մոտ: Պաղեստինցիները քարեր են նետել ոստիկանների և զինվորականների ուղղությամբ և պայթուցիկով շշեր:

24 Июль 2017 - 10:18 AMT
В результате нападения на посольство Израиля в столице Иордании Аммане погибли два человека. Инцидент с применением огнестрельного и холодного оружия произошел вечером 23 июля.
По некоторым данным, двое погибших – граждане Иордании. Сообщается, что один израильтянин получил ножевое ранение в грудь и находится в критическом состоянии. О количестве нападавших и других подробностях произошедшего пока сведений нет, пишет Deutsche Welle.
Инцидент произошел на фоне обострения отношений между Израилем и Палестинской автономией. Многие граждане Иордании имеют палестинское происхождение. 21 июля тысячи иорданцев участвовали в акциях протеста по всей стране, призывая к джихаду.
Причина недовольства палестинцев и иорданцев – решение Израиля разместить металлодетекторы на Храмовой горе в Иерусалиме. Это произошло 16 июля после вооруженного нападения трех арабов на полицейских в Старом городе Иерусалима. В результате той атаки погибли два израильских стража порядка. «Поскольку была пересечена красная черта и на Храмовой горе было использовано автоматическое оружие, правила безопасности необходимо изменить», – сообщил тогда в эфире израильского телевидения министр внутренней безопасности Израиля Гилад Эрдан.