24 Հուլիս 2017 - 11:37 AMT
Օրական 2 ժամից ավելի մեքենա վարելը կամ 3 ժամից ավելի հեռուստացույց դիտելը նվազեցնում է մտավոր կարողությունների գործակիցը՝ IQ-ն (intelligence quotient): Համապատասխան հետազոտության արդյունքները հրապարակել է բժիշկ Քիշան Բաքրանիան բրիտանական Լեսթերի համալսարանից:
Գիտնականները կարծում են, որ IQ-ի վրա տևական ժամանակ մեքենա վարելու և հեռուստացույց դիտելու բացասական ազդեցության պատճառը գլխուղեղի ցածր ակտիվությունն է այդ ընթացքում: Հեղինակները նման եզրակացության են եկել՝ վերլուծելով 37-73 տարեկան ավելի քան 500.000 բրիտանացու կյանքը 5 տարում, գրում է Lenta.ru-ն The Times-ի վրա հղումով:
Մասնագետների աշխատանքը նվիրված է սակավաշարժ կյանքի և մտավոր կարողությունների գործակցի միջև կապի հետազոտմանը: IQ-ի պահպանման համար փորձագետները խորհուրդ են տալիս ավելի շատ ժամանակ հատկացնել ֆիզիկական ակտիվությանը, ինչպես նաև մտավոր զբաղմունքներին, օրինակ, շախմատին կամ համակարգչային խաղերին:
Ավելի վաղ Էդինբուրգի համալսարանի գիտնականներն եկել էին այն եզրակացության, որ մտավոր ավելի բարձր մակարդակը մանուկ հասակում նվազեցնում է ինսուլտից, սիրտ-անոթային հիվանդություններից, ծերունական տկարությունից ու ծխելու հետևանքով զարգացած քաղցկեղից մահվան հավանականությունը:

24 Июль 2017 - 10:03 AMT
Ежедневное вождение автомобиля более двух часов или просмотр телевизора дольше трех часов снижают коэффициент интеллекта — IQ (intelligence quotient). О соответствующем исследовании сообщил медик Кишан Бакрания из Университета Лестера (Великобритания).
Причину того, что продолжительное вождение и просмотр телевизора негативно сказываются на IQ, ученые видят в низкой активности головного мозга в это время. К подобным выводам авторы исследования пришли, проанализировав за пять лет образ жизни более 500 тысяч британцев в возрасте от 37 до 73 лет, пишет Lenta.ru со ссылкой на The Times.
Работа специалистов посвящена изучению связи между малоподвижным уровнем жизни и изменением коэффициента интеллекта. Для поддержания IQ эксперты рекомендуют больше внимания уделять физической активности, а также интеллектуальным занятиям, например шахматам или компьютерным играм.
Ранее ученые из Эдинбургского университета пришли к выводу, что более высокий уровень интеллекта в детском возрасте связан с меньшим риском наступления смерти от инсульта, сердечно-сосудистых заболеваний, деменции и рака, вызванного курением.