24 Հուլիս 2017 - 10:46 AMT
«Մարտիկներին հաջողվել է պարզել ահաբեկիչների ինքնությունը, որոնք սպանվել են հուլիսի 20-ին արևմտյան Մոսուլում, որոնք փորձել են անցնել աշխարհազորայինների թիկունք: Դա Աբու Իմանն է՝ «իսլամական ոստիկանության պետը» Թել Աֆարում: Սպանվել են նաև Աբու Աբդ Զաիզիան, որը պատասխանատու է մահապարտների անդամագրման համար, ինչպես նաև Նասեր Աբդալլահ ալ Բադրանին, որը պլանավորում է ԻՊ ընդհատակյա օղակների գործունեությունը»,-ասվում է աշխարհազորայինների հայտարարության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Իրաքի վարչապետն ավելի վաղ պաշտոնապես հայտարարել էր Մոսուլում «Իսլամական պետության» հանդեպ տարած հաղթանակի մասին: Գրոհայիններն ավելի քան 3 տարի վերահսկում էին Մոսուլը: Ամերիկացի գեներալ Սթիվեն Թաունսեդն իր հերթին հայտարարել է, որ գրոհայիններից Մոսուլի ամբողջական ազատագրման համար ևս մի քանի շաբաթ կպահանջվի: Մոսուլի ազատագրման գործողությունը սկսվել է 2016-ի հոկտեմբերին:

Три высокопоставленных главаря террористической организации «Исламское государство» были уничтожены под Мосулом.
«Бойцам удалось опознать тела террористов, убитых в западном Мосуле 20 июля во время попытки пробраться в тыл ополченцев, и это Абу Иман, руководивший так называемой «исламской полицией» в Телль-Афаре, Абу Абд Заизия, отвечавший за вербовку смертников, а также Насер Абдалла Ходер аль-Бадрани, планировавший деятельность подпольных ячеек ИГ», — говорится в заявлении ополчения, передает РИА Новости.
Кампания по освобождению Мосула от боевиков ИГ началась в октябре 2016 года. В операции были задействованы армейский спецназ, федеральная полиция, силы быстрого реагирования и вооруженные силы Ирака. С воздуха поддержку иракским силам оказывала авиация международной коалиции во главе с США.