24 Հուլիս 2017 - 12:49 AMT
Ռուսական զորքերը հսկողության տակ են վերցրել Բաքու-Սուփսա նավթամուղի մի մասը՝ առաջ տանելով չճանաչված Հարավային Օսեթիայի սահմանագիծը Վրաստանի հետ: Դա տեղի է ունեցել Կարապիլա գյուղի մոտ, Տորտլա գետի երկայնքով, գրում է Apsny.ge-ն «Ռեզոնանսի» թերթի վրա հղումով:
Վրաստանի պետանվտանգության ծառայությունը հաստատել է այդ փաստը:
Վրաստանի ՆԳՆ-ն այդ գործողությունները «սադրիչ» է անվանել և հայտարարել, որ իրենք միջազգային գործընկերների հետ միասին փորձում են կասեցնել «այսպես կոչված սահմանազատման գործողությունները»:
«Մենք շատ խիստ ենք գնահատում այս փաստը, ինչպես և բոլոր նախորդները: Մենք միջազգային մեր գործընկերների հետ աշխատումն ենք գործընթացը կասեցնելու ուղղությամբ: Առաջին հերթին դա սադրանք է, որը կարևոր է կասեցնել»,-ասել է Վրաստանի ՆԳ նախարար Միխայիլ Ջանելիձեն:
Ռազմաքաղաքական վերլուծաբան, բրիգադի գեներալ Ամիրան Սալուկվաձեն իր հերթին ասել է, որ ռուսները փորձում են վերականգնել ԽՍՀՄ ժամանակների սահմանը:
Բաքու-Սուփսա նավթամուղը շահագործման է հանձնվել 1999-ին՝ օրական 145.000 բառել նավթ թողունակությամբ: Խողովակաշարով ադրբեջանական նավթը հասնում է Վրաստանի սևծովյան հատվածներ:

24 Июль 2017 - 13:21 AMT
Российские войска взяли под контроль часть трубопровода Баку-Супса, переместив границу Южной Осетии и Грузии. Это случилось около села Карапила Каспского района и вдоль реки Тортла, пишет Apsny.ge со ссылкой на газету «Резонанси».
По оценке Службы государственной безопасности Грузии, это действие «является продолжением незаконного процесса бордеризации, которая ограничивает фундаментальные права человека и целенаправленно вредит окружающей среде». В МИД Грузии это действие называют «провокацией» и говорят, что остановить это они попытаются вместе с международными партнерами.
«Мы очень строго оцениваем этот факт, как и все предыдущие. Мы вместе с партнерами работаем над тем, чтобы остановить этот процесс. В первую очередь, это провокация и очень важно остановить это действие вместе с международным сообществом. Это та политика, которую мы будем активно проводить», – заявил глава МИД Михаил Джанелидзе.
Бригадный генерал, военно-политический аналитик Амиран Салуквадзе говорит, что Россия пытается восстановить границу, которая была во время СССР.
Нефтепровод Баку-Супса был пущен в эксплуатацию 17 апреля 1999 года. Трубопровод был построен в рамках контракта на разработку месторождений Азери-Чираг-Гюнешли, его протяженность составляет 837 километров. Диаметр трубопровода 530 мм.