25 Հուլիս 2017 - 06:53 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը մտադիր է հեռանալ պաշտոնից նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ տարաձայնությունների պատճառով:
Նշվում է, որ Թիլերսոնի ծանոթները կարծում են, որ նա առնվազն 1 տարի կպաշտոնավարի: Այլ աղբյուրներ պնդում են, որ պետքարտուղարը կարող է ավելի շուտ թողնել պաշտոնը, հայտնում է Meduza-ն CNN-ի վրա հղումով:
Թիլերսոնի դժգոհության պատճառը Թրամփի քննադատությունն է գլխավոր դատախազ Ջեֆ Սեշնսի հասցեին, որը հրաժարվեց որոշում կայացնել ընտրություններին ՌԴ միջամտության հետաքննության վերաբերյալ:
Ավելի վաղ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի մամուլի քարտուղար Ռոբերտ Համմոնդը հերքել էր պաշտոնից հեռանալու պետքարտուղարի մտադրությունը: Ընդ որում, գործակալության աղբյուրների համաձայն, Թիլերսոնը դժգոհ է, որ Սպիտակ տունը թույլ չի տալիս իրեն ինքնուրույն բարեփոխումներ իրականացնել Պետդեպում:
Հուլիսի 21-ին ԱՄՆ նախագահի վարչակազմից հեռացավ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Շոն Սփայսերը, որը այդ պաշտոնում մոտ կես տարի աշխատեց: Սփայսերը հրաժարվեց աշխատել հաղորդակցությունների գծով նոր տնօրեն Էնթոնի Սկարամուշի հետ:

Госсекретарь США Рекс Тиллерсон собирается в отставку из-за разногласий с президентом Дональдом Трампом, передает Meduza со ссылкой на CNN.
Отмечается, что знакомые Тиллерсона считают, что он пробудет на своем посту как минимум год. При этом другие источники говорят, что госсекретарь может уволиться раньше.
Недовольство Тиллерсона вызвала критика Трампа в адрес генпрокурора Джеффа Сешнса, который отказался от принятия решений в расследовании о вмешательстве России в выборы.
Ранее пресс-секретарь Тиллерсона Роберт Хаммонд опроверг намерения госсекретаря покинуть пост. При этом источники агентства рассказывают, что Тиллерсон недоволен тем, что Белый дом не позволяет ему самостоятельно проводить реформы в Госдепартаменте.
21 июля администрацию Трампа покинул пресс-секретарь Белого дома Шон Спайсер, проработавший на этом посту полгода. Спайсер отказался работать с новым директором по коммуникациям Энтони Скарамуччи.