Բաքվում 3 տարվա ազատազրկման դատապարտված ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը կարող է ավելի շուտ դուրս գալ բանտից, քան կլրանա նրա ազատազրկման ժամկետը: Այդ մասին հայտարարել է Լապշինի փաստաբան Էդուարդ Չերնինը, հայտնում է Anews.az-ը:
Ըստ փաստաբանի, երբ դատավճիռն ուժի մեջ մտնի, իսկ դա տեղի կունենա օգոստոսի երկրորդ կեսին, հնարավոր կլինի քննել նրա արտահանձնման հարցը Իսրայել, քանի որ նա արդեն այդ խնդրանքով դիմել է Ադրբեջանում Իսրայելի դեսպանատուն:
Լապշինը Բաքվում հանդիպել է իսրայելցի դիվանագետների հետ
«Իսրայելական կողմը պետք է համապատասխան հարցումով դիմի Ադրբեջանի արդարադատության նախարարությանը, որից հետո կքննվի նրա արտահանձնման հարցը», -ասել է Չերնինը:
Ըստ փաստաբանի, Լապշինի ազատազրկման ժամկետը հաշվարկվում է Մինսկում նրա ձերբակալության պահից: Բացի այդ, Լապշինը կարող է բողոքարկել դատավճիռը, և եթե այն բավարարվի, Լապշինն ավելի շուտ ազատ կարձակվի, քան դա նախատեսված է դատավճռով:

Осужденный в Баку блогер Александр Лапшин, гражданин Украины, России и Израиля может быть освобожден раньше, чем закончится его реальный срок заключения. Об этом 27 июля сказал адвокат Лапшина блогер Эдуард Чернин, передает Anews.az
По словам адвоката, после того, как приговор суда в отношении Лапшина вступит в силу (во второй декаде августа – ред.), можно будет рассматривать вопрос его экстрадиции в Израиль, с просьбой, которой он обратился к посольству Израиля в Азербайджане.
Блогер Лапшин в Баку встретился с израильскими дипломатами
«Израильская сторона должна обратиться с соответствующим запросом в министерство юстиции Азербайджана, после чего будет рассмотрен вопрос его экстрадиции», – отметил Чернин.
По словам адвоката, процессуально, срок заключения под стражу Лапшина считается со времени его задержания с целью экстрадиции в Минске, так как в соответствии с законом, время содержания лица под стражей до судебного разбирательства засчитывается в сроке лишения свободы.
Кроме того, он может подать апелляцию и если она будет удовлетворена, Лапшин будет освобожден раньше, чем через три года, которые предусмотрены приговором.