ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կստորագրի Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի հավանությանն արժանացած օրինագիծը Ռուսաստանի, Իրանի և Հյուսիսային Կորեայի դեմ սահմանված պատժամիջոցների խստացման մասին: Այդ մասին հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Սարա Հաքաբի Սանդերսը:
«Նախագահ Թրամփն ուսումնասիրել է օրինագծի նախնական տարբերակները և բանակցել է ուղղումների մասին: Այժմ նա ընթերցել է վերջնական տարբերակը՝ իր վերապահված փոփոխությունների մասով, հավանություն է տվել և մտադիր է ստորագրել օրենքը»,-ասել է նա, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Հուլիսի 27-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատն ընդունել է ՌԴ, Իրանի և Հյուսիսային Կորեայի դեմ պատժամիջոցների մասին օրենքը: Հուլիսի 25-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հակառուսական պատժամիջոցների նոր փաթեթ է ընդունել: Կոնգրեսը հրապարակել է փաստաթղթի տեքստը, որին սատարել են երկու կուսակցությունները: Հունիսին Սենատի կողմից հավանության արժանացած նմանատիպ օրինագիծը չդրվեց քվեարկության ընթացակարգային պատճառներով: Ինչպես նշվում է, ներկայացված փաստաթղթի տեքստը փաստացի նախորդ փաստաթղթի կրկնությունն է:

Президент США Дональд Трамп намерен подписать одобренный Палатой представителей и Сенатом Конгресса США законопроект об ужесточении санкций в отношении России, Ирана и Северной Кореи. Об этом заявила в Вашингтоне пресс-секретарь Белого дома Сара Хакаби Сандерс.
«Президент Трамп изучал первоначальные версии проекта закона и вел переговоры о поправках. Теперь он просмотрел окончательную версию на предмет внесения оговоренных им изменений, одобрил ее и планирует подписать закон», – сказала она, пишет Deutsche Welle.
Верхняя палата Конгресса США вечером 27 июля подавляющим большинством голосов проголосовала за обновленный пакет ограничительных штрафных мер по отношению к России, Ирану и Северной Корее. За введение новых санкций проголосовали 98 из 100 сенаторов. Основанием для принятия санкций против Москвы являются аннексия Крыма, а также хакерские атаки с целью повлиять на президентские выборы. Ранее, 25 июля, законопроект был одобрен абсолютным большинством в Палате представителей.