ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան և Ֆրանսիան դատապարտել են տիեզերական հրթիռի գործարկումն Իրանում և համարել են դա հակասող ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձևին՝ խոստանալով բողոք ներկայացնել կազմակերպությանն այդ երկրի գործողությունների դեմ: Այդ մասին ասվում է երկրների համատեղ հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի կայքում:
«Հուլիսի 27-ին գործարկելով Simorgh կրիչ-հրթիռը Իրանը կրկին ցուցադրեց ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերի հետ անհամատեղելի ակտիվություն: Մենք դատապարտում ենք այդ ակցիան»,-ասվում է հայտարարության մեջ, հայտոնւմ է ՌԲԿ-ն:
Երկրներն իրենց բանաձևում կոչ են արել Իրանին ոչ մի գործողություն չձեռնարկել, կապված բալիստիկ հրթիռների փորձարկման հետ՝ ներառյալ տիեզերական հրթիռների գործարկումը: Բանաձևում նշվում է, որ տիեզերական կրիչ-հրթիռներն օգտագործում են միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռների մշակման հետ կապված տեխնոլոգիաներ:
Հուլիսի 28-ին ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը մեղադրեց Իրանին ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերը խախտելու մեջ: Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել էր մամուլի ծառայության ղեկավար Հիզեր Նաուերտը: Նշվում է, որ Նաուերտը գործարկումն անվանել է «սադրանք»:
Հուլիսի 27-ին Իրանը հաջողությամբ գործարկեց Simorgh.տիեզերական հրթիռը: Ըստ The New York Times-ի, այդպիսի փորձարկումներն արգելված չեն Իրանի և վեցյակի երկրների հետ համաձայնագրով: Simorgh.տիեզերական հրթիռը կարող է ուղեծիր դուրս բերել մինչև 250 կգ քաշով արբանյակ:

США, Великобритания, Германия и Франция осудили космический запуск Ирана и назвали его противоречащим резолюции Совета безопасности ООН, пообещав подать жалобу в организацию на действия страны. Об этом говорится в совместном заявлении стран, опубликованном на сайте Госдепартамента США.
«В связи с запуском 27 июля ракеты-носителя Simorgh Иран снова продемонстрировал активность, несовместимую с резолюциями Совбеза ООН. Мы осуждаем эту акцию» — указывается в заявлении, передает РБК.
В своей резолюции страны призвали Иран не предпринимать никаких действий, связанных с испытанием баллистическим ракет, включая пуски космических ракет. В резолюции подчеркивается, что космические ракеты-носители используют технологии, которые тесно связаны с разработкой межконтинентальных баллистических ракет.
28 июля Госдеп США обвинил Иран в нарушении резолюций Совбеза ООН. Об этом на брифинге заявила глава пресс-службы ведомства Хезер Науэрт.Отмечается, что Науэрт назвала запуск «провокацией». «Мы рассматриваем происходящее как продолжение разработок баллистических ракет», — подчеркнула глава пресс-службы Госдепа.
Иран 27 июля провел успешный запуск космической ракеты Simorgh. Об этом сообщала The New York Times. По данным газеты, подобные испытания не запрещены ядерным соглашением между Ираном и группой шести стран, в которую также входят США. Ракета Simorgh может выводить на орбиту Земли спутники весом до 250 кг. Вместе с тем, в Госдепе заявили, что ракета изначально создавалась для несения ядерного заряда.