29 Հուլիս 2017 - 10:10 AMT
Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ Երկրորդը պահանջել է Իսրայելից դատի տալ Ամմանում այդ երկրի դեսպանության պահնորդական ծառայության անդամին, որը հուլիսի 23-ին հրազենից սպանել է 2 հորդանանցու, որոնցից մեկը պտուտակահանով հարձակվել էր նրա վրա: Այդ մասին հայտարարել է թագավորական արքունիքի ներկայացուցիչը:
Միջադեպից հետո Իսրայելի դեսպանատան անձնակազմը վերադարձել է հայրենիք: Ըստ Հորդանանի ԶԼՄ-ների, դիվանագետներին չեն թույլատրի վերադառնալ այնքան ժամանակ, քանի դեռ մանրակրկիտ հետաքննություն չի անցկացվել և իսրայելցին չի կանգնել դատարանի առջև: Իսրայելի ԱԳՆ-ն արդեն պատասխանել է, որ միջադեպը պատշաճ կարգով կքննվի և հորդանանյան կողմը կիրազեկվի:
Մինչդեռ Հորդանանի դատախազությունը իսրայելցի պահակազորայինին սպանության և ապօրինի զենք կրելու մեղադրանք է ներկայացրել: Ինչպես ասել են իրավապահ մարմիններում, իրենք հուսով են, որ իսրայելցին կկանգնի Հորդանանի դատարանի առջև թեև դիվանագիտական անձեռնմխելիություն ունի:
Միջադեպը իսրայելցու և 17-ամյա հորդանանցու միջև տեղի է ունեցել պահակազորայինի բնակարանում, որը դեսպանատան համալիրի հարևանությամբ է Ինչպես հայտնել են ԶԼՄ-ները, վիճաբանությունն առաջացել է կահույքը ժամանակին չբերելու պատճառով: Հորդանանցի բանվորը վիրավորել է իսրայելցուն պտուտակահանով և սպանվել հրազենի կրակոցից: Նրա կողքին կանգնած տան տերը նույնպես վիրավորվել է, իսկ հետո մահացել է հիվանդանոցում: Իսրայելը պահակազորայինի գործողությունները գնահատում է որպես անհրաժեշտ ինքնապաշտպանություն:

29 Июль 2017 - 09:16 AMT
Король Иордании Абдалла II потребовал от Израиля придать суду охранника посольства страны в Аммане, застрелившего 23 июля двух иорданцев, один из которых атаковал его с отверткой в руках. Об этом заявил представитель королевского двора.
Поведение израильского руководства глава Иордании назвал вызывающим, угрожающим региональной безопасности, поддерживающим экстремизм и «абсолютно неприемлемым». Особо возмутили короля фотографии, на которых премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху обнимает вернувшегося из Аммана охранника, пишет Deutsche Welle со ссылкой на агентство KNA.
После инцидента весь персонал израильского посольства вернулся на родину. Как сообщают иорданские СМИ, дипломатам не разрешат вернуться до тех пор, пока не будет проведено тщательное расследование происшествия, и охранник не предстанет перед судом. МИД Израиля уже заявил, что инцидент будет расследован самым тщательным образом, и обещал держать иорданскую сторону в курсе дела.
Тем временем прокуратура Иордании выдвинула против охранника обвинения в убийстве и незаконном владении оружием. Как заявили в правоохранительном ведомстве, они надеются, что охранник предстанет перед иорданским судом, несмотря на дипломатический иммунитет.
Конфликт между израильтянином и 17-летним иорданцем произошел на квартире охранника, расположенной неподалеку от комплекса посольства. Как сообщили СМИ, ссора возникла из-за несвоевременной доставки мебели. Иорданский рабочий ранил израильтянина отверткой, и был застрелен. Находившийся рядом хозяин дома также получил ранения, от которых позднее скончался в больнице. Израиль оценивает действия охранника как необходимую самооборону.