Աֆղանստանի մայրաքաղաք Քաբուլում Իրաքի դեսպանատան շենքի մոտ պայթյունի պատասխանատվությունը ստանձնել են ծայրահեղական «Իսլամական պետության» գրոհայինները,
Դեսպանատան ականապատ ավտոմեքենա է պայթել, որից հետո երկրորդ պայթյունն է որոտացել: Պատահարի վայրում կրակոցներ են լսվել, հայտնում են Աֆղանստանի իրավապահ մարմինները, գրում է Deutsche Welle-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Տուժածների և զոհերի մասին տեղեկություններ չկան, ոստիկանությունը շրջափակել է պայթյունի վայրն ու խաղաղ բնակիչների տարհանում է իրականացնում:
Ըստ տեղական ԶԼՄ-ների, դեսպանատան մոտ իրեն մահապարտ ահաբեկիչ է պայթեցրել, ևս մի քանիսը փորձել են շենք մտնել:

31 Июль 2017 - 10:00 AMT
У здания посольства Ирака в столице Афганистана Кабуле 31 июля взорвался заминированный автомобиль, вскоре после этого прогремел второй взрыв. В районе происшествия были также слышны звуки стрельбы. Об этом сообщают афганские правоохранительные органы.
Ответственность за взрыв взяли на себя боевики исламистской группировки «Исламское государство», пишет Deutsche Welle со ссылкой на Reuters.
Информации о жертвах и пострадавших пока не поступало, полиция оцепила район взрыва и проводит эвакуацию мирных жителей.
По данным местных СМИ, у входа в посольство подорвал себя террорист-смертник, еще несколько пытались проникнуть в здание.