Օգոստոսի 9-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունն Արցախի ու Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Ասկերանի շրջանի ուղղությամբ՝ Ակնա-Հինդարխ ճանապարհահատվածում։
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնականներ Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) եւ Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա եւ Հերցեգովինա), ինչպես նաեւ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Մարտին Շուստերը (Գերմանիա)։
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը եւ նրա դաշտային օգնական Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա):
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները պատրաստակամություն են հայտնել աջակցել դիտարկման անցկացմանն ու ապահովել ԵԱՀԿ առաքելության անդամների անվտանգությունը։

9 августа, согласно предварительно достигнутой с властями карабаха договоренности, состоится миссия ОБСЕ проведет плановый мониторинг в направлении Аскерана на дороге Акна-Хиндарх.
По сообщению пресс-службы МИД НКР, с арцахской стороны в мониторинге примут участие полевые помощники личного представителя председателя ОБСЕ Генадие Петрика (Молдова), Оген Йович (Босния и Герцеговина) и работник офиса представителя Мартин Шустер (Германия).
Со стороны Азербайджана в мониторинге примут участие личный представитель председателя ОБСЕ Анджей Каспршик и его полевой помощник Михаил Олару (Молдова).