9 Օգոստոս 2017 - 11:18 AMT
Օգոստոսի 9-ին` Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունն Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Ասկերանի շրջանի ուղղությամբ՝ Ակնա-Հինդարխ ճանապարհահատվածում։
Արցախի ՊԲ դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնականներ Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) և Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա), ինչպես նաև ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Մարտին Շուստերը (Գերմանիա)։
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը և նրա դաշտային օգնական Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա):

9 августа, согласно предварительно достигнутой с властями карабаха договоренности, миссия ОБСЕ провела плановый мониторинг в направлении Аскерана на дороге Акна-Хиндарх.
По сообщению пресс-службы МИД НКР, с арцахской стороны в мониторинге приняли участие полевые помощники личного представителя председателя ОБСЕ Генадие Петрика (Молдова), Оген Йович (Босния и Герцеговина) и работник офиса представителя Мартин Шустер (Германия).
Со стороны Азербайджана в мониторинге приняли участие личный представитель председателя ОБСЕ Анджей Каспршик и его полевой помощник Михаил Олару (Молдова).