18 Օգոստոս 2017 - 08:32 AMT
Բարսելոնայում օգոստոսի 17-ին ահաբեկչություն է եղել՝ զբոսաշրջիկներով լի Ռամբլ փողոցում ֆուրգոնի վարորդը քշել է անցորդների վրա, ինչի արդյունքում 13 մարդ է զոհվել, մոտ 100-ն էլ վնասվածքներ ստացել:
Իսպանիայում ՀՀ դեսպանության նախնական տվյալներով՝ Բարսելոնայում միջադեպի հետևանքով տուժածների շրջանում ՀՀ քաղաքացիներ չկան։ Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը:
Ըստ Deutsche Welle-ի, ահաբեկչության ընթացքում առնվազն 18 երկրի քաղաքացի է տուժել. նրանք Ավստրալիայից են, Ալժիրից, Արգենտինայից, Բելգիայից,Հունգարիայից, Վենեսուելայից, Գերմանիայից, Հունաստանից, Իռլանդիայից, Իտալիայից, Չինաստանից, Կուբայից, Մակեդոնիայից, Նիդերլանդներից, Պերուից, Ռումինիայից ու Ֆրանսիայից, տեղեկացնում է Meduza-ն:
Վերջին տվյալներով, ֆուրգոնի վարորդին հաջողվել է թաքնվել:
Օգոստոսի լույս 18-ի գիշերն իսպանական Կամբրիլսում, որը Բարսելոնայից 120 կմ հեռավորությամբ է, ֆուրգոնի գործածմամբ ահաբեկչություն կազմակերպելու ևս մեկ փորձ է ձեռնարկվել. 6 մարդ վիրավորվել է: Ոստիկաններին հաջողվել է ոչնչացնել 5 հնարավոր ահաբկչին: Ըստ նախնական տվյալների, ահաբեկիչների հագին պայթուցիկով գոտիներ են եղել:
Մինչև այդ, օգոստոսի 17-ին մեկ այլ՝ Կատալոնիայում գտնվող Ալկանար քաղաքում, որը Բարսելոնայի ու Կամբրիլսի արանքում է, պայթյուն է որոտացել: Ըստ իրավապահների, պայթուցիկի պատրաստման փորձ էր արվում:
Կատալոնիայի իրավապահների ղեկավարությունն ավելի ուշ հայտարարել է, որ Բարսելոնայի ահաբեկչությունը, Կամբրիլսի ահաբեկչության փորձն ու Ալկանարում պայթյունը փոխկապակցված են:
Ահաբեկչություններին մասնակցության սպառնալիքով երեք մարդ է ձերբակալվել, որոնցից մեկը Մարոկկոյից Դրիս Ուքաբիչը: Բարսելոնայում ահաբեկչության պատասխանատվությունն արդեն ստանձնել է «Իսլամական պետություն» խմբավորումը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր հերթին օգոստոսի 18-ին ցավակցական հեռագիր է հղել Իսպանիայի Թագավոր Ֆելիպե Վեցերորդին ահաբեկչական հարձակման կապակցությամբ:
«Վշտի ու կորստի այս ծանր պահին իմ անկեղծ ցավակցությունն ու զորակցությունն եմ հայտնում Ձեզ, Իսպանիայի բարեկամ ժողովրդին ու զոհվածների հարազատներին՝ մաղթելով ուժ ու ոգու արիություն, իսկ վիրավորներին՝ շուտափույթ ապաքինում:
Նման անմարդկային գործողությունները վերստին գալիս են հաստատելու մեր այն համոզմունքը, որ անհրաժեշտ է միասնականորեն և վճռականությամբ շարունակել միջազգային հանրության պայքարը ահաբեկչության չարիքի և բռնության բոլոր դրսևորումների դեմ»,- ասված է նախագահի ցավակցական հեռագրում:

18 Август 2017 - 07:38 AMT
В результате теракта в Барселоне, где 17 августа фургон наехал на пешеходов на улице Рамбла, погибли и пострадали граждане как минимум 18 стран, сообщает Deutsche Welle со ссылкой на заявление властей Каталонии.
В числе жертв граждане Австралии, Алжира, Аргентины, Бельгии, Венгрии, Венесуэлы, Германии, Греции, Ирландии, Италии, Китая, Кубы, Македонии, Нидерландов, Перу, Румынии и Франции, пишет Meduza.
В Барселоне преступник направил фургон на пешеходов на улице Рамбла. 13 человек погибли, около 100 получили ранения. Водителю фургона, по последним данным, удалось скрыться. Его местонахождение пока не установлено.
В ночь на 18 августа в городе Камбрильс, расположенном в 120 километрах от Барселоны, была предпринята еще одна попытка устроить теракт с использованием фургона. Ранения получили шесть человек. Пятеро предполагаемых террористов были убиты полицейскими. По предварительным данным, на террористах были надеты пояса со взрывчаткой.
17 августа в городе Альканар, находящемся в Каталонии на пути между Барселоной и Камбрильсом, произошел взрыв. Как считает полиция, была сделана попытка изготовления бомбы.
Руководство правоохранительных органов Каталонии позже заявило, что теракт в Барселоне, попытка теракта в городе Камбрильс и взрыв в Альканаре связаны между собой.
По подозрению в причастности к терактам задержаны три человека, в том числе уроженец Марокко Дрисс Укабир. Ответственность за теракт в Барселоне взяла на себя террористическая организация «Исламское государство».