2 Սեպտեմբեր 2017 - 07:38 AMT
Կանադացի պատգամավորներ Թոնի Քլեմանն ու Ռեյչել Հարդերը ընդգրկվել են Ադրբեջանի «սև ցուցակում» Արցախ այցելության համար: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ այցը «Հայաստանի հերթական քաղաքական սադրանքն է», գրում է The Globe and Mail-ը:
Օգոստոսի 30-ին Կանադայի խորհրդարանական պատվիրակությունը «Միասնական ազատ աշխարհ» կազմակերպության ղեկավար Մաջիդ էլ Շաֆիի գլխավորությամբ այցելել է Արցախ՝ 2016-ի ապրիլին Ադրբեջանի ԶՈւ ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ փաստահավաք առաքելությամբ: Նրանց ուղեկցում է Կանադայի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Սևակ Բելյանը:
Ադրբեջանն իր դժգոհությունն է հայտնել Կանադայի կառավարությանն այցի կապակցությամբ և ընդգրկել է պատգամավորներին անցանկալի անձանց ցուցակում:
Սեպտեմբերի 1-ին Երևանում Քլեմանը հայտարարել է, որ մասնակցում է «Միասնական ազատ աշխարհ» կազմակերպության փաստագրական ֆիլմի նկարահանումներին: «Ես այստեղ ինչ-որ մեկին հավանություն տալու համար չեմ գտնվում, ես Ռեյչել Հարդերի հետ այստեղ եմ փաստերը հաստատելու և հումանիտար առաքելությամբ»,-ասել է քաղաքական գործիչը:
Նա խոստովանել է, որ ընդունում է Հայաստանի ներկայացրած փաստերն ադրբեջանական զորքերի վայրագությունների՝ հայ զինվորների գլխատման և ականջները կտրելու մասին:

2 Сентябрь 2017 - 06:59 AMT
Канадские депутаты Тони Клеман и Рейчел Хардер были внесены в «черный список» Азербайджана из-за посещения Нагорно-Карабахской Республики (Республика Арцах).
МИД Азербайджана заявил, что этот визит «является очередной политической провокацией Армении», пишет The Globe and Mail.
30 августа делегация парламентариев Канады во главе с руководителем организации «Единый свободный мир» Маджидом Эль Шафи посетила в Арцах с целью собрать факты о военных преступления ВС Азербайджана в апреле 2016 года. Их сопровождал исполнительный директор Армянского национального комитета Канады Севаг Белян, который помог организовать встречи с высшими правительственными чинами.
Азербайджан сообщил о своем недовольстве визитом депутатов канадскому правительству и внес их имена в список нежелательных лиц.
В телефонном интервью из столицы Армении Еревана 1 сентября Клеман сообщил, что принимает участие в документальном фильме, который выпускается организацией «Единый свободный мир».
«Я здесь не для того, чтобы кого-то одобрять, я здесь для установления фактов и гуманитарной миссии вместе с Рейчел Хардер»,- отметил политик.
Однако он признал, что принимает утверждения Армении о том, что азербайджанские войска совершили зверства, ссылаясь на обезглавливания и отрезание ушей армянских солдат.